Güney Kore'nin Siyasi Görünümü

Kore Cumhuriyeti’nin iç siyasi yapısı, önemli ölçüde merkezileşmiş liderliğe (Cumhurbaşkanı) dayanmaktadır. Ülkede "Başkanlık Sistemi" uygulanmakta olup, Cumhurbaşkanı beş yıllık bir dönem için halk tarafından seçilmektedir. Meclis’i feshetme yetkisi bulunan Cumhurbaşkanı aynı zamanda icranın da başı olup, Başbakan ve Bakanların yanısıra, yürütmeyle ilgili üst düzey görevlilerin atamalarını da gerçekleştirmektedir. Cumhurbaşkanı’nın bu alandaki tüm kararları tek başına almasına karşın, atanan Başbakan’ın göreve başlayabilmesi için Meclis tarafından onaylanması, Bakanların adaylığı için de Meclis oturumu gerekmektedir.

Genel seçimler dört yılda bir yapılmaktadır. Kore Ulusal Meclisi’ndeki sandalye sayısı 300'dür. Milletvekillerinden 54’ü nispi temsil sistemiyle belirlenmektedir.

25 Şubat 2013 tarihinde göreve başlayan Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, adının karıştığı bir skandalın patlak vermesinin ardından 9 Aralık 2016 günü Ulusal Meclis tarafından görevden uzaklaştırılmıştır. Anayasa Mahkemesine taşınan süreç 10 Mart 2017 günü sonuçlanmış, Mahkeme Park’ın görevden alınmasını oybirliğiyle onaylamıştır. Park Geun-hye ülke tarihinde görevden alınan ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.

Cumhurbaşkanı Park’ın azlinin ardından 9 Mayıs 2017 gün gerçekleştirilen erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Demokratik Parti’nin adayı partinin eski lideri Moon Jae-in oyların % 41,08'ini alarak, kazanmış ve ülkenin 19. Cumhurbaşkanı seçilmiştir.