#

Türkiye - Güney Kore Siyasi İlişkileri

Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasındaki siyasi ilişkiler 11 Ağustos 1949 tarihinde ülkemizin Kore Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet olarak tanımasıyla başlamıştır. Kore Savaşı’na bir tugayla katılmamız ikili ilişkilerimize olumlu bir hava getirmiş ve 1957 yılında diplomatik ilişkiler kurulmuştur. Kore kaynaklarına göre Türkiye, Kore Savaşı’na katılan 16 ülkeden asker sayısı bakımından dördüncü (21.212), şehit verenler bakımından üçüncü (966), toplam zayiat (yaralı ve savaş esirleri dahil) bakımından üçüncü (2.365) sıradadır. Savaşta şehit olan 462 askerimiz Kore’nin Busan kentinde bulunan BM Kore Anıtsal Mezarlığı’nda (UNMCK) yatmaktadır. Kore halkı Türk halkını “kan kardeş” olarak nitelendirmektedir.

Kore Savaşı’na katılan Türk Tugayı, savaşa katılan askeri birlikler içinde öksüz ve yetim kalan Koreli çocuklar için okul inşa eden tek birliktir ve bu durum Kore halkı tarafından günümüzde dahi hatırlanmaktadır.

Kore Cumhuriyeti ile Türkiye arasında siyasi alanda herhangi bir sorun bulunmamakla birlikte, 2000’li yıllara kadar üst düzey temaslarda eksiklik yaşanmıştır.

2012 yılında Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltilen ilişkilerimiz düzenli karşılıklı üst düzey ziyaretlerle gelişmektedir. Bu bağlamda dönemin TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in 19-22 Ekim 2014 tarihlerinde Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret önemli bir kilometre taşı teşkil etmiştir. Dönemin TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek bu ziyaret kapsamında Kore Ulusal Meclis Başkanı Chung Ui-hwa ve Başbakanı Chung Hong-won’la görüşmeler gerçekleştirmiş, Cumhurbaşkanı Park Geun-hye tarafından kabul edilmiştir. Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se’nin Sayın Cumhurbaşkanımızın devir-teslim törenine katılması

Bilahare, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci 25-26 Şubat 2015 tarihlerinde Kore'yi ziyaret etmiş ve Türkiye - Kore Serbest Ticaret Anlaşmasının eksik kalan iki unsuru olan Hizmetler ve Yatırımlar bölümlerini imzalamıştır. Kore Vatanseverler ve Gazi İşleri Bakanı Park Sung-choon da 21-22 Nisan 2015 tarihlerinde Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. Yıl Anma Etkinliklerine katılmıştır.

Türkiye ve Kore, başta BM ve G20 olmak üzere uluslararası örgütlerde yakın işbirliği içindedirler. Dışişleri Bakanları da 2013 yılında oluşturulan MIKTA platformu çerçevesinde sık sık biraraya gelmektedirler. Bu bağlamda Dışişleri Bakanı Sayın Mevlut Çavuşoğlu 21-22 Mayıs 2015 tarihlerinde Seul’de düzenlenen MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmış, bu vesileyle Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se’yle ikili görüşme de gerçekleştirmiştir.

Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G-20 Zirvesi’ne Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ile birlikte katılmıştır. Zirve marjında MIKTA Dışişleri Bakanları ve Ticaret Bakanları toplantılarının düzenlenmiştir.

Her iki ülkede de Parlamentolararası Dostluk Grupları mevcuttur. Kore Ulusal Meclisi Kore-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Lee Hahn-koo ve beraberindeki heyet 9-14 Mart 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Üst düzey ikili ziyaret durumu
Cumhurbaşkanı :  Lee Myung-bak - 2012
Başbakan :  Chung Hong-won - 2013
Dışişleri Bakanı :  Kim Kim Sung-hwan - 2012
Meclis Başkanı :  Cemil Çiçek – 2014