Grenada'nın Siyasi Görünümü

Grenada, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ve parlamenter demokratik sisteme sahip bir anayasal monarşidir. Devlet Başkanı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’tir. Kraliçe, Grenada’da bir Genel Vali ile temsil edilmektedir.

13 sandalyeye sahip Senato’nun üyeleri Genel Vali tarafından atanmakta, 15 üyeli Temsilciler Meclisi ise genel seçimlerle 5 yıllığına oluşturulmaktadır. Başbakan, Hükümetin başıdır. Genel seçimlerin ardından çoğunluk partisi veya koalisyonun büyük ortağının lideri, Genel Vali tarafından Başbakan olarak belirlenmektedir.

1974 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen Grenada’da 1979 yılındaki darbe ile Marksist-Leninst lider Maurice Bishop yönetime gelmiş ve Halkın Devrimci Hükümeti’ni kurmuştur. Sosyalist ideoloji temelinde Küba ile ilişkiler geliştiren Bishop, karma ekonomi denemesiyle orta sınıfın da desteğini kazanmıştır. Hükümet içi anlaşmazlıklar sonucu, Başbakan Yardımcısının da aralarında bulunduğu aşırı sol kanat tarafından 1983 yılında yapılan darbede, Bishop ve hükümet üyeleri öldürülmüştür. Doğu Karayip Devletleri Örgütü’nün onayı ve Genel Vali’nin talebiyle ABD askeri müdahalede bulunmuş, 1984’te genel seçimler yapılmıştır.

1995, 1998 ve 2003 yıllarında başkanlığını yaptığı Yeni Ulusal Parti (NNP) ile seçimlerden galip çıkan Başbakan Keith Mitchell, eğitim, ileri teknoloji kullanımı, yoksullukla mücadele, milli birlik ve kalkınma odaklı bir siyaset izlemiştir.

2008 yılı Temmuz ayında yapılan seçimlerle, Keith Mitchell’in 13 yıllık iktidarını son bulmuş ve Ulusal Demokrasi Partisi (NDC) lideri Tillman Thomas açıklık ve saydamlık sloganıyla Başbakanlığa gelmiştir. 2013 yılında yapılan seçimlerde ise Keith Mitchell 5 yıllık bir aranın ardından Meclisteki 15 sandalyenin tamamını kazanma başarısı göstererek, yeniden iktidara gelmiştir.