Türkiye - Grenada Siyasi İlişkileri

Grenada ile ülkemiz arasındaki ilişkiler gerek coğrafi uzaklık gerekse her iki ülkenin de ilgisinin uzun yıllar kendi bölgelerine yoğunlaşması nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır. Ancak, son yıllardaki Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikamız çerçevesinde bölgeye daha fazla ilgi gösterilmesi, yeni Büyükelçilikler açılması, TİKA kanalıyla teknik işbirliği projeleri yürütülmesi ve bölgesel örgütler ile ilişkiler kurulması Grenada’yla ilişkilerimizde de bir canlanmaya yol açmıştır.

Türkiye-Grenada ilişkilerinde herhangi bir sorun bulunmamakta olup, iki ülke BM organlarına ve yan kuruluşlarına adaylıklar başta olmak üzere, uluslararası platformlarda birbirlerinin adaylıklarına şartlar elverdiği ölçüde destek vermektedirler.

Dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 9-10 Mart 2014 tarihlerinde St. Vincent ve Grenadinler’de düzenlenen Karayip Topluluğu (CARICOM) Zirvesine katılmış ve bu vesileyle dönemin Grenada Dışişleri Bakanı Nickolas Steele ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Grenada’ya Santo Domingo Büyükelçiliğimiz akreditedir.