Eski Rodos Başkonsolosumuz Selahattin Ülkümen´in Anılması

II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilere yardımcı olan diplomatlarımızdan Kudüs’te yerleşik Yad Vashem (Holokost Şehit ve Kahramanlarını Anma İdaresi) tarafından “Righteous Gentile” ilan edilen Sayın Selahattin Ülkümen Vaşington’da yer alan US Holocaust Memorial Museum’da 26 Ekim 2004 günü düzenlenen bir törenle anılmıştır.

Törende, Sayın Selahattin Ülkümen'ın oğlu Sayın Mehmet Ülkümen ile torunu Sayın Altuğ Ülkümen’in yanısıra, Sayın Selahattin Ülkümen tarafından bizzat kurtarılanlardan Bernard Turiel hazır bulunmuştur.

Törenin açılışını yapan  Holokost Müzesi Direktörü Sarah Bloomfield konuşmasında, insanlığa örnek olan ve en zor zamanlarda kendi hayatlarını tehlikeye atma pahasına başkalarına yardım etmek için öne atılanların tarih önünde gerçek anlamda kahraman olarak anılmayı hak ettiklerini vurgulayarak, Sayın Ülkümen'in anısına tören düzenleyebilmenin Müzeleri için büyük bir onur olduğunu ifade etmiştir.

Müzenin tarihçisi Severin Hochberg ise, Sayın Ülkümen'in icraatlarının tarihi çerçevesini sunmuş, törende konuya ilişkin belgesel olan Desperate Hours’un ilgili bölümleri kısaca gösterilmiştir.