#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Telefon Görüşmesi Hakkında Arka Plan Notu, 20 Aralık 2016

Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün (20 Aralık) ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Karşı tarafın talebiyle gerçekleşen görüşmenin başında Bakan Kerry, dün Ankara'da gerçekleştirilen suikast sonucu Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un hayatını kaybetmesinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ifade etmiş ve başsağlığı dileklerini iletmiştir.

Bakan Çavuşoğlu, dün yaşanan elim olaydan bizim de büyük üzüntü duyduğumuzu, Rus mevkidaşı ile merhum Büyükelçi Karlov'un cenazesinin Moskova'ya varışını beklemekte olduğunu, hem Türkiye'nin hem de Rusya'nın saldırının arkasında FETÖ'nün olduğunu bildiğini belirtmiş ve saldırgan hakkında bilgi paylaşmıştır.

Görüşmede daha sonra, bugün Moskova'da gerçekleştirilen Suriye konulu üçlü toplantı gündeme gelmiş, Bakan Çavuşoğlu toplantı sonunda yapılan ortak açıklamanın toplantıda ele alınan temel hususları yansıtmakta olduğunu ifade etmiştir.

Görüşmede ayrıca, Bakan Kerry'nin sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu Kıbrıs bağlamındaki son gelişmeler hakkında muhatabını bilgilendirmiştir.


* Bu bir arka plan notu olup açıklama değildir.