#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Telefon Görüşmesi Hakkında Arka Plan Notu, 14 Aralık 2016

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün (14 Aralık) ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Karşı tarafın talebiyle gerçekleşen görüşmenin başında, Bakan Kerry, 10 Aralık tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen terör saldırısı nedeniyle taziyelerini iletmiştir.

Bakan Çavuşoğlu, sözkonusu saldırının TAK tarafından üstlenildiğine işaretle TAK ve PYD/YPG ile PKK arasında bir farkın bulunmadığını ve hepsinin aynı terörist örgüt olduğunu vurgulamıştır.

Görüşmenin devamında Halep başta olmak üzere Suriye’deki güncel gelişmeler ve siyasi çözüm çabaları ele alınmıştır. Bakan Çavuşoğlu, özellikle Halep’ten sivil halkın tahliyesi konusunun önemine vurgu yapmıştır. Bakan Çavuşoğlu dün üzerinde mutabık kalınan ateşkesin rejim ve destekçileri tarafından ihlal edildiğini, bununla birlikte Türkiye’nin sivillerin tahliye edilmesi için temas ve gayretlerini kararlılıkla sürdürdüğünü belirtmiştir.

* Bu bir arka plan notu olup açıklama değildir.