#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Telefon Görüşmesi Hakkında Arkaplan Notu, 17 Aralık 2016

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün (17 Aralık) AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Görüşmede, Yüksek Temsilcisi Mogherini bu sabah Kayseri'de gerçekleştirilen hain terör saldırısı nedeniyle taziyelerini iletmiştir. Bakan Çavuşoğlu PKK dahil olmak üzere terörizmle mücadele konusunda AB'den ve AB ülkelerinden daha somut adımlar beklediğimize dikkat çekmiştir.

Görüşmede ayrıca, Suriye'deki güncel gelişmeler ele alınmıştır. Bakan Çavuşoğlu, Halep'teki insanlık dramının sonlandırılması ve sivillerin tahliyesi için ülkemizin sahada ve diplomatik alanda atmakta olduğu adımları anlatmıştır. Yüksek Temsilci Mogherini, AB'nin insani yardımlarını sürdüreceğini belirtmiştir.

* Bu bir arka plan notu olup açıklama değildir.