Benin'e Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Benin’e seyahat edecek Diplomatik Pasaport taşıyanlar dışındaki Türk vatandaşları vizeye tabidir.

Ülkeye girişte Sarı Humma aşı belgesi gösterilmesi zorunludur.

Ayrıca, Hepatit A ve B; Menenjit (A,W135 ve X tiplerini içeren); Karma aşı (Difteri, Tetanos, Polio); Tifo aşılarının yaptırılması tavsiye edilmektedir. Sözkonusu aşıların tamamı TC Sağlık Bakanlığı’nın Seyahat Sağlığı Merkezleri’nde yaptırılabilmektedir.

Ülkede ayrıca, Sıtma başta olmak üzere sivrisinek yoluyla bulaşan ve aşısı olmayan hastalıklara karşı korunmak için sinek kovucu ürünler sürmek, klimalı odada ve/veya cibinlik altında uyumak tavsiye edilmektedir. Sıtmaya karşı, kısa süreli seyahatlerde düzenli olarak kullanılacak ilaçlar mevcut olup, kişilerin kendi durumuna göre uygun ilaç konusunda TC Sağlık Bakanlığı’nın Seyahat Sağlığı Merkezleri’nden ( www.seyahatsagligi.gov.tr) bilgi almalarında yarar vardır.

Ülkede genel anlamda asayiş sorunu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, karanlıkta şehirlerarası yollarda seyahat etmek tavsiye edilmemektedir. Vatandaşlarımızın ülkedeki trafik kurallarını ve alışkanlıklarını öğreninceye kadar kendilerinin araç sürmemesi tedbirli bir davranış olacaktır.

Kredi kartı uygulaması bulunmakla birlikte kullanımı yaygın değildir. Bankalarda işlem yaptırmak için müşteri olmak gerektiğinden, kısa süreli seyahat edecek vatandaşlarımızın, büyük otellerde şubeleri de olan döviz ofislerinde para bozdurmaları gerebilecektir. Yerel para, Avro’ya sabit kurla bağlıdır. 1Avro=655,957FCFA’dır. Döviz ofislerinde, kur bir miktar oynayabilmektedir. Ayrıca, 500 gibi büyük kupürlü Avro’ların, 50 gibi daha küçük kupürlere göre daha uygun kurdan bozdurulması da mümkündür.