Türkiye - Benin İlişkileri

Karşılıklı Temsil Durumu: Kotonu Büyükelçiliğimiz 10 Kasım 2014 tarihinde faaliyete başlamıştır. Benin’in Ankara Büyükelçiliği ise 16 Eylül 2013 tarihinde faaliyete geçmiştir. Ayrıca, Benin’in İstanbul ve İzmir’de Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Abuja (Nijerya) Askeri Ataşeliğimiz Benin’e akreditedir.

Üst Düzey Temaslar: Dönemin Benin Cumhurbaşkanı Boni Yayi, 8-11 Temmuz 2012, 12-15 Mart 2013 ve 10-13 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemize resmi ziyaretler gerçekleştirmiş ve 28 Ağustos 2014 tarihinde Ankara’da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Devir-Teslim Töreni’ne katılmıştır. İki ülke Cumhurbaşkanları ayrıca, 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da düzenlenen II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde görüşmüşlerdir.

Ülkemizin evsahipliğinde 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesine katılan Benin Dışişleri Bakanı Aurelien Agbenonci ile Sayın Bakanımız arasında zirve marjında ikili bir görüşme gerçekleşmiştir.

Ülkemizin ev sahipliğinde 27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilen En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) Yönelik İstanbul Eylem Programı'nın Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı'na Benin Dışişleri Bakanı Agbenonci katılmıştır.

Dönemin Benin Savunma Bakanı Robert Théophile Yarou, dönemin Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle 15-17 Eylül 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Dönemin Benin Enerji Bakanı Sprero Mensah, G20 Dönem Başkanlığımız marjında düzenlenen Sahra Altı Afrika’da Enerjiye Katılım Konferansı vesilesiyle 30 Eylül-4 Ekim 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Dönemin Benin Çevre Bakanı Theophile Worou, Ankara’da düzenlenen BMÇMS 12. Taraflar Konferansı’na (COP 12) katılmak üzere 19-21 Ekim 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Barbaros Türk Deniz Görev Gücü’ne bağlı Heybeliada korveti, 17-19 Nisan 2014 tarihlerinde Benin’in Kotonu limanını ziyaret etmiştir. Ziyaret münasebetiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığından üst düzey yetkililer Kotonu’da temaslarda bulunmuşlar ve Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmişlerdir.

İmzalanan Anlaşmalar: Kalkınma ve Teknik İşbirliği Anlaşması; Ekonomik, Ticari ve Teknik İşbirliği Anlaşması; Hava Ulaştırma Anlaşması, Kültür, Eğitim, Bilim, Basın-Yayın, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı; Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Protokolü; Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı; Diplomatik Pasaport Hamilleri için Vize Muafiyeti Anlaşması; Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma; Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma; Dışişleri Bakanlıkları Arasında İşbirliği Yapılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı; Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması.

İhracatımız: 88,9 milyon ABD Doları (2015) / Makarna, un, yakıt ve yağlar, demir-çelik

İthalatımız: 2,9 milyon ABD Doları (2015) / Pamuk, yağlı tohum küspeleri

Ulaşım: THY’nin haftada dört gün İstanbul-Kotonu(Benin)-Abidjan-İstanbul uçuşu vardır.

Ekonomik Alanda Temaslar: Birincisi 12 Aralık 2014 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Benin İş Forumu'nun ikincisi, 23 Haziran'da başlatılan THY'nin İstanbul-Benin seferleri vesilesiyle 24-25 Haziran 2014 tarihinde Kotonu'da gerçekleştirilmiştir.

Yardımlar: Afrika Kıtası’nda açlıkla mücadele amacıyla yürütülen uluslararası insani yardım operasyonlarına destek sağlamak üzere, ülkemiz tarafından 2007 yılında Dünya Gıda Programı (WFP) kanalıyla Benin’e 200.000 Dolar nakdi yardımda bulunulmuştur. En Az Gelişmiş Ülkeler için bir uluslararası göçmen gelirleri gözlemevi kurulabilmesi için bu ülkeye Haziran 2008’de 585.000 Dolar tutarında yardım yapılmıştır.

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) 2006 yılından bu yana Benin’e yönelik olarak, bilgisayar bağışı hidroelektrik santrali fizibilite çalışması, tarımsal kalkınma, mekanizasyon, ilaçlama, pamuk tohumu ıslahı, mesleki eğitim ve el sanatların alında altyapı geliştirilmesine yönelik çeşitli projeler gerçekleştirmiş veya başlatmıştır.

TİKA tarafından Benin’de tarımsal kalkınma, mekanizasyon, ilaçlama, pamuk tohumu ıslahı ve mesleki eğitim alanında çeşitli projeler gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede Türk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu ile işbirliği halinde Benin’in Parakou kentinde kapsamlı bir proje yürütülmektedir.

TİKA, Benin’e yönelik olarak 2015 yılında, sağlık alanında Ebola’yla mücadele malzemesi ve bir ambulans olmak üzere iki hibe yardımı yapmış; ayrıca, Adjohoun (Adcohun) kentinde bir Sağlık Ocağı inşa edilerek hibe edilmesi yönünde anlaşmaya varılmıştır. Hibe edilen ambulansı kullanacak sağlık personeline 2-13 Kasım 2015 tarihleri arasında Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde eğitim verilmiştir.

TİKA, Benin’in Sé şehrinde, el sanatlarından geçimini sağlayan kadınlara destek amacıyla bir çömlek atölyesi inşa etmiş ve içine yerleştirilmek üzere gerekli teçhizatı Türkiye’den göndermiştir. Bu proje çerçevesinde, Beninli zanaatkar kadınlara yönelik olarak 2014 yılında Türkiye’de, 2015 yılında Benin’de eğitim programları düzenlenmiştir.