Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Siyasi Görünümü

Tarihsel olarak Almanya gevşek bir devletler konfederasyonundan meydana gelmiştir. 18. yüzyılda Prusya ve Avusturya, Alman devletleri arasında güç kazanarak Orta Avrupa’da hâkimiyet kurmuşlardır. Fransız İhtilali sonrasında Napolyon tarafından işgal edilen Alman topraklarında orta büyüklükte devletler kurulmuştur. Napolyon’un 1815’teki yenilgisi sonrasında Viyana Kongresiyle kurulan sistem, Otto von Bismarck liderliğindeki Prusya’nın 1860’larda Danimarka, Avusturya ve Fransa’ya karşı giriştiği savaşlara kadar sürmüştür. Savaşlardan zaferle ayrılan Bismarck 1871 yılında Alman birliğini sağlamıştır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından sonra ülkenin sınırlarında değişiklik olmuştur. İkinci Dünya Savaşından sonra, ABD, Fransa ve İngiltere tarafından işgal edilen ülkenin Batısında parlamenter sisteme dayanan bir Federal Cumhuriyet kurulurken ülkenin Sovyetler Birliği tarafından işgal edilen dörtte birlik kısmında ise Demokratik Alman Cumhuriyeti kurulmuştur. Demokratik Alman rejiminin Kasım 1989’da çözülmesinden sonra 3 Ekim 1990 tarihinde iki Almanya birleşmiştir. Bu tarih, Milli Gün olarak kutlanmaktadır.

Almanya’nın siyasi yapısı federasyondur. Federatif yapıyı oluşturan 16 eyaletin (Länder) kendi Başbakanları, Parlamentoları ve anayasaları bulunmaktadır. Federal hükümet ile parlamento temel yasaları çıkarmakta ve ekonomi politikasını belirlemektedir. Eğitim ve kültür konuları ise eyaletlerin uhdesine bırakılmıştır. Federal parlamento doğrudan seçimlerle göreve gelen Federal Meclis (Bundestag) ve eyalet hükümetlerinin temsilcilerinden oluşan Eyaletler Meclisi’nden (Bundesrat) meydana gelmektedir.

61,5 milyon seçmenin %76,2'sinin sandığa giderek oy kullandığı 24 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen 19. Dönem Federal Meclis seçimlerinde, CDU/CSU % 33, SPD % 20,5, AfD % 12,6, FDP % 10,7, Sol Parti % 9,2 ve Yeşiller % 8,9 oy almışlardır. Bu sonuçlara göre, 709 milletvekilinden oluşan Federal Meclis'te CDU/CSU 246, SPD 153, AfD 94, FDP 80, Sol Parti 69 ve Yeşiller 67 milletvekili ile temsil edilmektedir. Parti renklerinden yola çıkılarak Jamaika Koalisyonu ismi takılan Merkel önderliğindeki Birlik Partileri (Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birliği), Liberaller (FDP) ve Yeşiller partileri arasındaki istikşafi mahiyetteki görüşmeler sonuçsuz kalmış ve 20 Kasım tarihinde noktalanmıştır.

7 Ocak 2018 tarihinde Birlik Partileri ((Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birliği (CSU)) ve Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında başlayan istikşafi nitelikteki koalisyon öngörüşmelerinde mutabakat sağlanmış, sonuç bildirgesi 12 Ocak 2018 tarihinde kamuoyuyla paylaşılmıştır. SPD’nin 21 Ocak 2018 tarihinde Bonn’da yapılan kongresinde Hristiyan Birlik Partileri ile “Büyük Koalisyon” görüşmelerine başlanıp başlanmayacağı konusunda yapılan oylamada 642 delegeden 362’si (%56,4) görüşmelere onay vermiştir. SPD parti kongresinde “Büyük Koalisyon”un kurulmasına yeşil ışık yakılmasının ardından, koalisyon görüşmelerinin resmen başlaması beklenmektedir. Resmi koalisyon görüşmelerinin olumlu sonuçlanması halinde, yeni Hükümetin Paskalya (1 Nisan) öncesinde kurulması öngörülmektedir.”

12 Şubat 2017'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini koalisyon ortaklarının adayı, önceki Dışişleri Bakanı Dr. Frank-Walter Steinmeier kazanmıştır.