Türkiye - Yemen Siyasi İlişkileri

Türkiye, köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğu Yemen’in barış, istikrar ve toprak bütünlüğünü desteklemektedir.

Ülkemiz, Yemen’de süregelen kriz karşısında en başından itibaren sorunların barış ve diyalog yoluyla, meşruiyete saygı temelinde çözümünü savunmuştur. Türkiye Hutilerin başkent Sana'yı ve devlet kurumlarını ele geçirmeleriyle başlayan süreçte meşru Hükümet’e destek vermekte, yerleşik parametreler olarak kabul edilen BM Güvenlik Konseyi'nin 2216 (2015) sayılı kararı, Ulusal Diyalog Konferansı (UDK) sonuçları ve KİK girişimi çerçevesinde soruna kapsayıcı bir siyasi çözüm bulunması gerektiğini savunmaktadır. Bu çerçevede, ülkemiz BM Genel Sekreteri’nin Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Yemenli taraflar arasında siyasi uzlaşı sağlama yönündeki gayretlerine destek vermekte, BM’nin çabalarıyla ilgili bir istişare mekanizması olan ve 17 ülke ile AB ve Körfez İşbirliği Konseyi’nin Yemen’e akredite temsilcilerinin yeraldığı G-19 oluşumu içinde yer almak suretiyle siyasi süreci yakından takip etmektedir

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 16-18 Şubat 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Hadi 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen İİT Zirvesi ve 13 Aralık 2017 tarihinde yine İstanbul’da düzenlenen Kudüs konulu İİT Olağanüstü Zirvesi vesileleriyle de ülkemize ziyaretlerde bulunmuştur. 18 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Kudüs konulu İİT Olağanüstü Zirvesi’ne dönemin Yemen Dışişleri Bakanı Abdülmelik Al Mikhlafi katılmıştır. Sözkonusu ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız Yemenli mevkidaşıyla bir görüşme de gerçekleştirmiştir.

Yemen’de giderek kötüleşen insani durum da ülkemiz tarafından yakından takip edilmekte, kardeş Yemen halkının yaralarının sarılmasına yönelik insani yardımlarımız sürdürülmektedir.