Türkiye - Tayland İlişkileri

Türkiye ile Tayland arasındaki diplomatik ilişkiler 1958 yılında kurulmuş olup, aynı yıl Türkiye Bangkok’ta Büyükelçilik açmıştır. Tayland’ın Ankara Büyükelçiliği ise 1972 yılında faaliyete geçmiştir.

Türkiye ile Tayland arasında bugüne kadar Devlet Başkanı seviyesinde ziyaret gerçekleştirilmemekle birlikte, son dönemde gerçekleşen üst düzey temaslar, iki ülke ilişkilerinin daha da derinleştirilmesi içn itici güç oluşturmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun bölge ülkelerine yaptığı bir dizi ziyaret kapsamında 16-17 Mart 2015 tarihlerinde Tayland’ı ziyareti, bu ülkeye 25 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyareti oluşturmuştur. 2017 yılının Ekim ayında yapılan, müteveffa Kral Bhumibol’un cenaze törenine dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık beraberinde bir heyetle iştirak etmiştir.

Ülkemiz ile Tayland arasındaki ikili ilişkilerde 2019 yılında gerçekleşen en üst düzey ziyaret, Dışişleri Bakanımızın 52. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere 26-30 Temmuz 2019 tarihlerinde Tayland’ı ziyareti olmuştur. Bu çerçevede Sayın Bakanımız 26-27 Temmuz tarihlerinde Tayland’ın kuzeyinde yer alan Chiang Mai şehrini ziyaret etmiş, 28-30 Temmuz tarihlerinde ise Bangkok programı gerçekleştirilmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız Türkiye-Tayland-ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığı toplantısına katılmış ve Tay mevkidaşı Don Pramudwinai ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

2018 yılında, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 60. Yıldönümü ve bu vesileyle Türkiye-Tayland Kültür Yılı kutlanmıştır. Bu kapsamda, dönemin Tay Kültür Bakanı Türkiye'yi ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız da Tayland'ı ziyaret etmiştir.

2017 yılında Türkiye-Tayland Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin başlatılması vesilesiyle Tay Ticaret Bakanı ülkemizi ziyaret etmiştir.

İki ülke arasında bugüne kadar dört kez Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı, üç kez de İş Konseyi toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Ekonomik ilişkilerin yasal zeminini oluşturan anlaşmalar; 1987 tarihli Ticaret Anlaşması, 1989 tarihli Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması, 2002 tarihli Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması ile 2005 tarihli Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasıdır.

Türkiye ile Tayland arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasına ilişkin müzakereler sürmektedir.

Ayrıca, Türkiye ile Tayland arasında 1987 yılında imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması bulunmakta olup, Denizcilik Anlaşmasının imzalanması için müzakereler devam etmektedir. Türk Hava Yolları’nın en yoğun güzergâhlarından olan İstanbul-Bangkok hattında haftanın yedi günü, günde üç kez olmak üzere haftada 21 uçuşu mevcuttur. 17 Temmuz 2017 tarihinde başlayan THY Puket seferleri, başta haftada dört defa olarak yapılmış, ardından haftada yediye çıkartılmıştır. COVID-19 pandemisi nedeniyle getirilen kısıtlamalar nedeniyle, THY Tayland’a ticari uçuşlarını 23 Mart 2020 tarihinde geçici olarak durdurmuştur. Tayland da uluslararası gelen uçak seferlerini salgın nedeniyle 31 Mayıs 2020 tarihine kadar yasaklamış olup, pandemi nedeniyle bu önlemlerin uzatılmasının sözkonusu olabilecegi anlaşılmaktadır.

Eylül 2018’de, Türkiye ile Tayland arasında Diplomatik İlişkilerin 60’ıncı Yıldönümü vesilesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Tayland Kültür Bakanlığı arasında Niyet Beyanı; Tayland Sivil Havacılık Otoritesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz arasında Sivil Havacılık Mutabakat Zaptı; KOSGEB ve Tay muadili OSMEP arasında KOBI'ler arası işbirliğine yönelik Mutabakat Zaptı ve Kasım 2018’de TÜBİTAK ile Tayland Ulusal Bilim ve Teknoloji Kalkınma Ajansı (NSTDA) ile arasında ikili işbirliğine dair Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Öte yandan, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tayland Krallık Hükümeti Arasında Turizm Alanında İşbirliği Anlaşması" Aralık 2019’da yürürlüğe girmiştir.

1992 yılından bugüne kadar yaklaşık 400 Tayland vatandaşı Hükümet burslarından yararlanmıştır. 2018-2019 öğretim yılı için 37 Tayland vatandaşına burs tahsis edilmiştir.

Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesinde yaklaşık 2000 Türk vatandaşı kayıtlıdır. Türkiye’de çeşitli sebeplerle ikamet eden yaklaşık 800 Tayland vatandaşı bulunmaktadır.