Türkiye - Singapur İlişkileri

Türkiye, 12 Şubat 1969 itibariyle diplomatik ilişki kurduğu Singapur’daki Büyükelçiliğini 1 Kasım 1985 tarihinde açmıştır. Singapur’un ise Türkiye’deki Büyükelçiliği 2012 yılında faaliyete geçmiş olup, Ankara’da mukim ilk Singapur Büyükelçisi 27 Temmuz 2015 tarihinde göreve başlamıştır.

İki ülke arasında kapsamı ve derinliği giderek artan ilişkiler, üst düzeyli ziyaretlerle de pekiştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan oldukları dönemde, 8-9 Ocak 2014 tarihinde Singapur’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu ziyaret Türkiye’den Singapur’a Başbakan düzeyinde 18 yıl aradan sonra yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir. Başbakan olduğu dönemde Sayın Binali Yıldırım da 21-22 Ağustos 2017 tarihlerinde Singapur’a bir resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong 12-15 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret Singapur’dan Türkiye’ye Başbakan düzeyinde 24 yıl aradan sonra yapılan ilk ziyaret olmuştur. Ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasındaki ilişkiler Stratejik Ortaklık düzeyine çıkartılmıştır.

Singapur Başbakanı Lee’nin Antalya’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle Türkiye’yi ziyareti sırasında Kasım 2015’te imzalanan Türkiye-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması (STA), Ekim 2017 ayında yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu anlaşma, Türkiye'nin bugüne kadar imzaladığı en kapsamlı ve gelişmiş STA olma özelliğini taşımaktadır.

Ayrıca, Türkiye ile Singapur arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi gibi temel ekonomik anlaşmalar yürürlüktedir.

“Türkiye Bursları” kapsamında 1992 yılından bugüne kadar 12 Singapur vatandaşı Hükümetimiz Burslarından yararlandırılmıştır.

2011 yılında Singapur Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı (A*Star) ile Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Türk Eğitim Vakfı-TEV arasında araştırma, doktora eğitimi ve öğretim elemanı değişimi gibi alanlarda işbirliğinin arttırılması ve burs imkanları sağlanmasına yönelik çeşitli işbirliği belgeleri imzalanmıştır.

THY, Singapur’a haftada 7 gün düzenlediği seferlere ek uçuşlarına başlamıştır. Bu kapsamda, Aralık ayında Aralık 2022’de haftada 8’e çıkan sefer sayısının artırılması için çalışmalar yürütülmektedir.

Singapur’da ikamet eden yaklaşık 680 Türk vatandaşı bulunmaktadır.