Singapur'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Singapur’a seyahat edecek Türk vatandaşları, 30 güne kadar turistik ziyaretleri için vizeden muaftır. Daha fazla süreyle ülkede kalmak isteyen kişiler, 30 günlük sürenin bitiminden önce ilgili Singapur makamlarına başvurarak statülerine uygun bir ikamet izni temin etmelidirler.

Öte yandan, Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında ülkeye girişte katı tedbirler uygulayan Singapur’a turistik amaçlı girişler 2020 yılı Mart ayından itibaren durdurulmuştur. Singapur’da oturma izni olan yabancıların ülkeye dönüşleri ön onay almalarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Singapur’un son dönemde başlattığı, Covid-19 aşısı olanların karantinaya tabi olmadan Singapur’a girişlerine ve Singapur’da oturma izni olmayan yabancıların da aşılı olmaları halinde önceden izin almadan ülkeye girişine olanak tanıyan “Aşılı Seyahat Güzergahı-VTL” uygulamasına tahsis edilen uçuşlarla Singapur’a girişilerde kolaylıklar getirilmiştir. Singapur’a seyahat etmeyi planlayana vatandaşlarımızın, Covid-19 pandemisi çerçevesinde getirilen kısıtlamaların seyahatleri bakımından getirdiği şartlar hakkında bilgi almak amacıyla, başta Singapur Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili Singapur makamlarının güncel açıklamalarını takip etmeleri ve giriş kısıtlamaları hakkında bilgi temin etmeleri önem arzetmektedir.

Singapur ve diğer Güney Doğu Asya ülkeleri, pasaportlarında altı aydan daha az geçerlilik süresi bulunan kişilerin ülkeye girişine hiçbir şekilde izin vermemektedir. Vatandaşlarımızın bu açıdan mağdur olmamaları için seyahat planlarını yapmadan önce pasaportlarının geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri ve ihtiyaç duyulduğu takdirde pasaportlarını yeniletmeleri gerekmektedir.