Türkiye - Bağımsız Samoa Devleti İlişkileri

Samoa Bağımsız Devleti ile diplomatik ilişkilerimiz 12 Nisan 1979 tarihinde kurulmuştur. Samoa’ya Wellington Büyükelçiliğimiz akreditedir.

9-10 Temmuz 2007 tarihlerinde ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen BM En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Bakanlar Toplantısı’na dönemin Samoa Maliye Bakanı Nickel Lee Hang katılmıştır. 2008 yılı Nisan ayında ülkemizde düzenlenen Türkiye - Pasifik Ada Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısına ise Samoa’dan dönemin Adalet ve Mahkemeler İdaresi Bakanı Unasa Mesi Galo katılmıştır.

Samoa Maliye Bakanı Nickel Lee Hang beraberindeki heyetle birlikte 6 Ekim 2009 tarihinde İstanbul’da düzenlenen IMF ve Dünya Bankası Toplantıları vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir.

Samoa Başbakan ve Dışişleri Bakanı Tuilaepa Lupesoliai Aiono Sailele Malielegaoi başkanlığında bir heyet 9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen BM 4. EAGÜ Konferansı’na katılmıştır.

7 Haziran 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Pasifik’teki Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri Dışişleri Bakanları Toplantısına Samoa’yı temsilen BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Aliioaiga Feturi Elisaia iştirak etmiştir.

23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesine Bağımsız Samoa Devleti Başbakan Yardımcısı Fiame Naomi Mataafa katılmıştır.

TİKA’nın Samoa’ya yönelik çeşitli yardımları bulunmaktadır.