Türkiye - Peru Siyasi İlişkileri

Ülkemiz ile Peru Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler 1950 yılında kurulmuştur. 1950-2010 yılları arasında Peru’ya Santiago Büyükelçiliğimiz akredite olmuştur. Lima’daki Büyükelçiliğimiz ile Peru’nun Ankara Büyükelçiliği 2010 yılında faaliyete geçmiştir.

Ülkemizin Peru’da Lima Büyükelçiliği, Peru’nun ise Ankara Büyükelçiliği’ne ek olarak İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu vardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 2-3 Şubat 2016 tarihlerinde Peru’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ziyareti, ülkemizden Peru’ya Cumhurbaşkanı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur.

İki ülke arasında Siyasi İstişareler Mekanizması mevcut olup, son olarak 6 Aralık 2022 tarihinde Türkiye-Peru 7'nci Tur Siyasi İstişareleri İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Levent Gümrükçü ile Peru Dışişleri Bakanlığı Avrupa Genel Müdürü Büyükelçi Maria Teresa Merino başkanlığındaki heyetler arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

Türkiye ile Peru olumlu ikili ilişkileri haiz iki ülke olup, mevcut ilişkilerin her alanda geliştirilmesine yönelik ortak irade her iki tarafta da mevcuttur.