Türkiye - Paraguay Siyasi İlişkileri

Paraguay’la ikili ilişkilerimiz, coğrafi uzaklık, Paraguay’ın 1954-1989 yılları arasında dışa kapalı bir politika izlemesi ve genel olarak bölgesel sorunların dışında dış politika konularına ilgi göstermemesi nedeniyle uzun yıllar sınırlı bir düzeyde kalmıştır. Ancak son dönemde Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikamız çerçevesinde bölgeye daha fazla ilgi gösterilmesi, yeni Büyükelçilikler açılması, TİKA kanalıyla teknik işbirliği projeleri yürütülmesi ve bölgesel teşkilatlar ile ilişkiler kurulması Paraguay’la ilişkilerimize de ivme kazandırmıştır.

Asuncion Büyükelçiliğimiz Kasım 2018’de, Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliği ise Şubat 2019’da faaliyete geçmiştir.

Paraguay’dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde bugüne kadar üç ziyaret gerçekleştirilmiştir. Dönemin Paraguay Dışişleri Bakanı Leila Rachid, 15-17 Mart 2006 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret sırasında Vize Muafiyet Anlaşması imzalanmıştır.

Paraguay Dışişleri Bakanı Alejandro Hamed Franco 6-7 Mart 2009 tarihlerinde Sayın Dışişleri Bakanımızın davetlisi olarak ülkemize gelmiş, ziyaret sırasında Ticari İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

Sayın Bakanımız, 31 Ocak 2017 tarihinde ülkemizden Paraguay’a Dışişleri Bakanı seviyesindeki ilk ziyareti gerçekleştirerek o tarihte Dışişleri Bakanı olan Eladio Loizaga ve o dönemde Temsilciler Meclisi Başkanı olan Hugo Velazquez’le görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle ayrıca Dostluk ve İşbirliği Anlaşması ile Hava Ulaştırma Anlaşması imzalanmıştır.

Sayın Bakanımız Paraguay eski Dışişleri Bakan Luis A. Castiglioni’yle BM 73. Genel Kurulu marjında görüşmüştür. Bakan Castiglioni 2-3 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız 2 Aralık 2018 tarihinde ülkemizden Paraguay’a bu düzeydeki ilk resmi ziyareti gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız, BM 74. Genel Kurulu sırasında Paraguaylı mevkidaşı Antonio Rivas Palacios ile 2019 Eylül ayında New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir.