Türkiye - Mozambik Siyasi İlişkileri

Türkiye ve Mozambik arasında uzun yıllar boyunca sınırlı kalmış olan ikili ilişkiler, Afrika Ortaklık Politikamız çerçevesinde attığımız adımların bir sonucu olarak ivme kazanmaktadır. Bu çerçevede, 2011 yılı Mart ayında Maputo’da Büyükelçilik açmış olmamız, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi yönünde önemli bir adım teşkil etmiştir.

Mozambik’in Roma Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

İki ülke arasındaki ilişkilerin hukuki zemininin kurulması amacıyla başta ekonomik olmak üzere, her alanda anlaşmaların imzalanması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bugüne değin Mozambik ile Hava Ulaştırma Anlaşması imzalanmıştır.

İki ülke arasındaki siyasi istişarelerin ilk turu 9 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da yapılmıştır.

Doğal kaynaklar bakımından son derece zengin olan Mozambik’le ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için büyük bir potansiyel mevcuttur. 40’a yakın firmamız ve 200 milyon Dolar civarında yatırımımız bulunmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk firmalarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

Mozambik’le ticaret hacmimiz de artmaktadır.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2020 yılında 148 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. (ithalat: 71 milyon ABD Doları, ihracat: 76,5 milyon ABD Doları)

Türkiye Mozambik’e, taşkömürü katranı, ham petrol ürünleri, uçucu yağlar, elektrikli makineler, demir ve çelik ihraç etmekte, bu ülkeden susam, tütün ve taşkömürü ithal etmektedir.