Türkiye - Komorlar Birliği Siyasi İlişkileri

Komorlar Birliği, bağımsızlığını kazandığı 1975 yılında tarafımızdan tanınmış ve 1979’da diplomatik ilişki kurulmuştur.

21 Nisan 2010 tarihinde faaliyete geçen Antananarivo Büyükelçiliğimiz Komorlar Birliği’ne, Komorlar Birliği’nin Kahire Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi olan Komorlar Birliği, uluslararası platformlarda ülkemizle yakın işbirliği yapmaktadır.

Türkiye, son dönemde gelişen ilişkilerimize paralel olarak, Komorlar’ın toplam ithalatında %12’lik pay ile en önemli ticari ortaklarından biridir.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2018 yılında 18.3 milyon ABD Doları, 2019 yılında ise 21.1 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Komorlar Birliği’nden ülkemize zaman zaman resmi ziyaretler yapılmaktadır. Bu çerçevede, dönemin Dış İlişkiler ve İşbirliği Bakanı El-Anrif Said Hassane Ankara’da 28 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Devir-Teslim Töreni’ne katılmıştır.

Ayrıca, Komorlu üst düzey yetkilileri ülkemize çok sık aralıklarla gelip, resmi nitelik taşımayan temaslarda da bulunmakta, bazı uluslararası toplantılara katılmaktadırlar.

23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde ülkemizde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne dönemin Komorlar Birliği Diaspora, Frankofoni ve Arap Dünyasından Sorumlu Dış İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Abdoulkarim Mohamed katılmış ve Sayın Bakanımız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Antalya’da 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenen Türkiye Afrika Tarım Bakanları I. Konferansı ve Tarım İş Forumuna Devlet Başkan Yardımcısı Moustadroine Abdou katılmıştır.

13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi’ne katılmak üzere Komorlar Birliği Devlet Başkanı Azali Assoumani ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

TİKA’dan uzman bir heyet 16-20 Mart 2018 tarihlerinde tarım sektöründe işbirliği alanlarını tespit etmek üzere Komorlar Birliği’ni ziyaret etmiştir.

18 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı’na Komorlar Birliği Dışişleri Bakanı Mohamed El-Amine Souef katılmıştır.

Moroni TİKA Ofisi Nisan 2017’de açılmıştır.

Komorlar Birliği’nin İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu mevcuttur.