Türkiye - Kolombiya Siyasi İlişkileri

Kolombiya Latin Amerika’nın yüzölçümü olarak dördüncü, 50,2 milyon nüfusuyla en kalabalık üçüncü ve milli gelir açısından da dördüncü büyük ülkesidir. Petrol, kömür ve değerli madenler başta olmak üzere zengin yeraltı kaynaklarına sahip, dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden Kolombiya ekonomik gelişimini seçim yılı olan 2018’de % 2,7’lik büyümeyle göreceli başarıyla sürdürmüştür.

1959 yılında diplomatik ilişki kurduğumuz Kolombiya ile ikili ilişkilerimiz geleneksel olarak sorunsuz yürütülmüş, 2010 ve 2011 yıllarında karşılıklı olarak Büyükelçiliklerin açılmasının ardından ilişkiler ivme kazanmıştır.

Önceki Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, 2011 yılında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret iki ülke ilişkilerinde devlet başkanı seviyesinde yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, 9-10 Şubat 2015 tarihlerinde Kolombiya’yı ziyaret etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin ardından THY uçuşları başlamış, TİKA koordinasyon ofisi ve Anadolu Ajansı ofisi Bogota’da kurulmuştur. Sözkonusu ziyaret sırasında, İşbirliği Çerçeve Anlaşması, Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Kültürel İşbirliğine Yönelik Uygulama Programı 2015-2018, Türkçe ve İspanyolcanın Teşvikine Dair Niyet Mektubu ve 1991 yılında imzalanan Kültür Anlaşmasının Onay Tutanağı imzalanmıştır.

Ziyaretin akabinde ayrıca, 2015 Nisan ayında Kolombiya Senatosu’nda Kolombiya-Türkiye Dostluk Grubu ihdas edilmiştir. 2018 yılının Mart ayında yapılan seçimler sonrasında Kolombiya Parlamentosundaki Dostluk Grubu Kasım 2018’de kurulmuştur.

Kolombiya Dışişleri Bakanı María Ángela Holguín 29 Eylül 2017 tarihinde ülkemize çalışma ziyaretinde bulunmuştur.