Türkiye - Kolombiya Siyasi İlişkileri

Kolombiya yaklaşık 51 milyonluk nüfusuyla Latin Amerika’nın en kalabalık üçüncü, yüzölçümü bakımından ve ekonomik olarak dördüncü büyük ülkesidir. Petrol, kömür ve değerli madenler başta olmak üzere zengin yeraltı kaynaklara sahip olan, ayrıca kaydadeğer miktarda petrol, doğal gaz ve kömür ihracatı gerçekleştiren Kolombiya, son yıllarda istikrarlı bir ekonomik gelişim göstermektedir.

Kolombiya ile aramızda siyasi bir sorun bulunmamaktadır. İki ülke arasında uluslararası konularda benzer yaklaşımlar, ciddi bir pürüz içermeyen kapsamlı ilişkiler ve bu ilişkileri daha da ilerletme konusunda ortak irade mevcuttur.

1959 yılında imzalanan Dostluk Anlaşması’yla diplomatik ilişkilerin başlatıldığı Kolombiya’yla ikili ilişkilerimiz, karşılıklı olarak Büyükelçiliklerin açıldığı 2010 yılından bu yana çeşitlendirilmiş ve derinleşmiştir.

Kolombiya, Latin Amerika ve Karayipler (LAK) bölgesinde devlet kurumlarımızın mevcudiyeti açısından da merkezi konumdadır. Bogota’da, TİKA’nın tüm Güney Amerika kıtasından sorumlu Proje Koordinasyon Ofisi, Türkiye Maarif Vakfı’nın kıtada Venezuela’nın ardından Nisan 2022’de resmen açtığı ikinci Temsilciliği, THY Bölge Genel Müdürlüğü ve Anadolu Ajansı’nın bölge muhabiri ile foto-muhabiri bulunmaktadır. Ayrıca, Büyükelçiliğimiz nezdinde Ticaret Müşavirliği ve Askeri Ataşelik görev yapmaktadır.

Halihazırda Kolombiya, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki ikinci büyük ticaret ortağımız olup, 2021 yılında ticaret hacmimiz 2,1 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

Karşılıklı ziyaretler

Dönemin Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos’un 2011, Sayın Cumhurbaşkanımızın ise 9-10 Şubat 2015 tarihlerindeki karşılıklı resmi ziyaretleri ilişkilerimizde önemli kilometre taşları olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin ardından Bogota-İstanbul hattındaki THY uçuşları başlamış (Aralık 2022 itibarıyla her gün karşılıklı uçuş bulunmaktadır), TİKA Proje Koordinasyon Ofisi ve Anadolu Ajansı’nın (AA) İspanyolca Servisi’nin de merkezi olan ofisi Bogota’da kurulmuştur (AA Ofisi Ağustos 2022 itibarıyla İstanbul’a taşınmıştır). Ziyaretin akabinde ayrıca, iki ülke parlamentolarında Dostluk Grupları ihdas edilmiştir.

Dönemin Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin 29 Eylül 2017 tarihinde ülkemize çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

Sayın Bakanımız BM Genel Kurulu marjında 25 Eylül 2018 tarihinde o dönemki Dışişleri Bakanı Trujillo ile, 20 Eylül 2021’de ise dönemin Dışişleri Bakanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Marta Lucia Ramírez’le görüşmüştür.

Kolombiya ile ilişkilerimizde 2022 yılında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Kolombiya’nın bir önceki Cumhurbaşkanı Ivan Duque’nin Mayıs 2022’de, bir önceki Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Marta Lucia Ramirez’in Nisan 2022’de ülkemize; Sayın Bakanımızın ise keza Nisan 2022’de Bogota’ya gerçekleştirdikleri karşılıklı ziyaretler ile çok olumlu bir ivme yakalanmış, nitekim Cumhurbaşkanı Duque’nin ziyareti sırasında ilişkilerimiz, Cumhurbaşkanlarının iki yılda bir karşılıklı ziyaret gerçekleştirmelerini de öngören Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltilmiştir. Sayın Bakanımız, Nisan 2022’deki ziyareti sırasında, Türkiye Maarif Vakfı Temsilciliği’nin resmi açılışını gerçekleştirmiştir.