Kolombiya'nın Siyasi Görünümü

Kolombiya Cumhuriyeti başkanlık sistemi ile yönetilen merkezi idareye sahip, 32 idari bölge ve başkent Bogota’nın içinde bulunduğu 1 merkez bölgeden oluşan bir ülkedir. Kolombiya Kongresi iki kamaralı olup, 108 üyeli Senato ve 188 üyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşmaktadır. Kolombiya’da Devlet Başkanı, hem hükümetin hem de devletin başı olup, görev süresi 4 yıldır. Kolombiya Anayasasında yapılan değişiklikle 2018 itibariyle Devlet Başkanları 4 yıllık süreyle yalnızca bir kez görev yapabilmektedir.

Kolombiya’da 13 Mart 2022 tarihinde Kongre (Senato ve Temsilciler Meclisi), 19 Haziran 2022’de ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu yapılmış, sözkonusu seçimlerden Cumhurbaşkanı olarak seçilen Gustavo Petro ve Petro’nun öncülüğünü yaptığı Tarihi Pakt Koalisyonu galibiyetle çıkmıştır. Kolombiya’nın mevcut Kongresi 20 Temmuz 2022, Cumhurbaşkanı Petro ise 7 Ağustos 2022 tarihinde resmen görevlerine başlamışlardır.

Kolombiya Hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasında yarım asırdan uzun süre devam eden iç çatışmaya son vermek amacıyla Eylül 2012’de Küba’nın Başkenti Havana’da başlayan barış görüşmeleri 2016 yılında başarıyla sonuçlanmıştır. 2016 yılının Kasım ayında Nihai Barış Anlaşması imzalanmıştır.