Türkiye - Kenya Siyasi İlişkileri

Türkiye-Kenya ilişkileri Kenya’nın 1963’te bağımsızlığını kazandığı günden bu yana her geçen gün gelişen bir seyir izlemiş, ülkemizin Nairobi Büyükelçiliği 1968 yılında faaliyete geçmiştir. Kenya da 2012 yılında Ankara’da Büyükelçilik açmıştır.

Dönemin Kenya Cumhurbaşkanı Daniel Arap Moi 1996 yılında ülkemizi ziyaret etmiş, 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ise Sahraltı Afrika’ya ilk ziyaretini 20-22 Şubat 2009 tarihleri arasında Kenya’ya gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, 20 Şubat 2009 tarihinde, Türk Hava Yolları (THY)’nın Nairobi seferleri, 5 Aralık 2012 tarihinden itibaren de Mombasa seferleri başlamıştır.

Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta 8-10 Nisan 2014 ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, Kenya’dan ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ikili ziyarettir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlar, milletvekilleri, işadamları ve gazetecilerin yer aldığı bir heyetin eşliğinde, 2 Haziran 2016 tarihinde Kenya’yı ziyaret etmiştir.

Türkiye Afrika’yla ilişkilerinde Kenya’yı başat bir aktör olarak değerlendirmektedir. Bu çerçevede, dönemin Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 12-14 Ocak 2016 tarihlerinde düzenlenen VIII. Büyükelçiler Konferansına konuşmacı olarak katılmıştır.

Türkiye-Kenya ikili ticaret hacmi 2020 yılında 251,5 milyon ABD Doları (İhracatımız: 227,5 milyon ABD Doları; İthalatımız: 24 milyon ABD Doları) olarak gerçekleşmiştir.

Ülkemizin Kenya’ya ihraç ettiği başlıca ürünler arasında benzin, demir, çelik, elektrikli makine ve cihazlar, makarna, buğday unu, mobilya, traktör, jeneratör bulunmaktadır. Kenya’dan ithalatımız ise büyük ve küçükbaş hayvan derisi, çay, sebze tohumu ve kesme çiçek ürünlerinden oluşmaktadır. Türkiye, Kenya’da kaliteli tekstil ve yapı malzemesi ürünleri ile tanınmaktadır.

Son dönemde artan dış politika öncelikleri arasında Afrika’nın önemli bir yer edinmesiyle birlikte Türkiye, Kenya’da önemli bir kalkınma ortağı haline gelmeye başlamıştır. Ülkemiz tarafından Afrika’da güvenlik, tarım, eğitim ve sağlık konularında yürütülen kapasite artırımı projelerine Kenya’dan katılım sağlanmaktadır. Buna ek olarak, çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından da sağlık ve acil gıda yardımı başta olmak üzere Kenya’ya yardım yapılmaktadır.

Türkiye Bursları kapsamında Kenyalı öğrencilere her yıl yüksek öğrenim bursları tahsis edilmektedir. Türkiye Bursları kapsamında, 2019-2020 öğretim yılı için 26 Kenyalı öğrenciye burs sağlanmıştır.