Türkiye - Kanada Siyasi ve Ekonomik İlişkileri

NATO, AGİT, OECD ve BM’de Batı Grubu (WEOG) üyelikleri ve Kanada ile birlikte G-20 mensubu olmamız ilişkilerimizin önemli boyutlarını oluşturmaktadır.

İkili siyasi ilişkiler, 2002 yılında Senato, 2004 yılında Avam Kamarası’nda alınan Ermeni iddialarına destek veren kararlar ile 2006 yılından bu yana Hükümet düzeyinde verilen desteğin gölgesinde kalmıştır.

Kanada ile ikili siyasi ilişkilerimizin gündeminde 1915 Olayları, NATO çerçevesinde işbirliği, Suriye ve Irak, terörle mücadele, mülteciler ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ile mücadele bulunmaktadır. Türkiye ve Kanada Afganistan’da NATO’nun ISAF (International Security Assistance Force) operasyonu çerçevesinde yakın işbirliği yürütmüştür. DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu kapsamında da ortaklığımız devam etmektedir.

Üst düzey temaslar daha çok uluslararası toplantılar marjında sürmektedir.

Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu oluşturulması çalışmaları 1993 yılında başlatılmıştır. Kanada Parlamentosu’nda ilk Türkiye-Kanada Dostluk Grubu ise 1996 yılında oluşturulmuştur.

İkili ticaret hacmimiz 2019 yılında 2,46 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. 2020 yılında ise Kovid-19 salgını nedeniyle küresel ticarette yaşanan durgunluğun da etkisiyle ikili ticaret hacmimiz 1,761 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında Kanada’ya ihracatımız 865.157 milyon; ithalatımız ise 896.435 milyon ABD Doları’dır. İki ülke arasında Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) mutabakat zaptı 8 Haziran 2019’da Japonya’da imzalanmıştır. Sözkonusu mutabakat zaptı ile iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. İlk JETCO toplantısı 13-14 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin Kanada’ya ihracatının % 85’i sanayi, % 15’i tarım ürünlerinden oluşmaktadır. Tarım ve gıda sanayi ürünleri ihracatında fındık, kuru üzüm, kuru kayısı, zeytinyağı ve kuru incir, madencilik ve sanayi ürünleri; ithalatında ise altın, oto ve oto yan sanayi, demir-çelik ürünleri, mermer, karolar, hazır giyim ve ev tekstili ürünleri ön plana çıkmaktadır.

Kanada’dan genellikle hammadde ve yarı mamul ürünler ithal edilmektedir. Türkiye’nin Kanada’dan ithalatının %82’si sanayi, %18’i tarım ürünlerinden oluşmaktadır. Kanada’dan ithalatımızda taşkömürü, mercimek, gazete kâğıdı, demir-çelik hurda ve döküntüleri, buğday, hava taşıtı, su buharı kazanları, altın, ilaç, kuluçkalık hindi yumurtaları, soya fasulyesi, işlenmemiş nikel, demir cevheri gibi ürünler yer almaktadır.

Ülkemizde yatırımı bulunan Kanada sermayeli şirket sayısı hâlihazırda 377’dir. Yatırımlar çoğunlukla enerji, madencilik, bilişim teknolojisi ve altyapı alanlarını kapsamaktadır. Ülkemizin Kanada’daki yatırımları 2002-2020 döneminde 114 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Ülkemizi ziyaret eden Kanadalı turist sayısı 2019 yılında 141.970, 2020 yılında ise 33.314’tür. THY Kanada’da Toronto ve Montreal’e seferler düzenlemekte olup yakın zamanda İstanbul-Vancouver uçuşlarının başlaması beklenmektedir (Kovid-19 salgını sebebiyle uçuşlarda değişiklik olabilmektedir)