Türkiye-İspanya İlişkileri

Ülkemiz ile İspanya arasındaki siyasi ilişkiler “Barış, Dostluk ve Ticaret Antlaşması”nın onay belgesinin İspanya Büyükelçisi tarafından 1783 yılında Osmanlı Padişahı’na sunulmasıyla resmiyet kazanmıştır. İstanbul’daki İspanyol Elçiliği de faaliyetlerine aynı tarihte başlamıştır. Madrid’deki Türk Elçiliği 1857’de faaliyete geçmiştir. Türkiye ve İspanya arasındaki diplomatik ilişkiler, 1 Ocak 1951 tarihinden itibaren Büyükelçilik seviyesine yükseltilmiştir.

Türkiye-İspanya ilişkileri, 1980’lerin ortalarından itibaren İspanya’nın NATO’ya ve AB’ye katılması, Türkiye’de parlamenter demokrasiye dönülmesi ve her iki ülkenin de dış pazarlara açılma ve liberalizasyona öncelik veren benzer iktisadi politikalar uygulamaları sonucu canlanmaya başlamıştır. İki ülke arasında, 16 Nisan 1989 tarihinde bir Dostluk Antlaşması imzalanmıştır.

İspanya’yla ikili ilişkilerimiz, 2005 yılında BM çatısı altında Başbakanlığı döneminde Sayın Cumhurbaşkanımız ile dönemin İspanya Başbakanı Zapatero’nun ortak girişimiyle başlatılan Medeniyetler İttifakı’yla yeni bir boyut kazanmıştır. Diğer yandan, ilki 2009 yılında İstanbul’da düzenlenen Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirve toplantıları İspanya ile ilişkilerimizi üst seviyeye çıkarmıştır.

İspanya’nın, ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği destek siyasi ilişkilerimize olumlu yansımaktadır.

İspanya, Avrupa’daki en büyük ticaret ortaklarımızdan ve ülkemize yatırım yapan başlıca AB üyesi ülkelerden biridir. 2022 yılında İspanya’yla ikili ticaret hacmimiz 16,65 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

775 civarında İspanyol firmasının Türkiye’deki doğrudan yatırımlarının düzeyi 9,61 milyar Avrodur. İspanya’da hâlihazırda yatırımcı Türk firmalarının sayısı ise yaklaşık 125’tir.

2022 yılında 298.165 İspanyol turist ülkemizi ziyaret etmiştir.

Türk Hava Yolları Madrid, Barselona, Valensiya, Malaga ve Bilbao olmak üzere 5 ayrı noktaya doğrudan sefer düzenlemektedir. Yaz dönemlerinde sefer frekansları artmaktadır. Pegausus Havayolları’nın da Madrid ve Barselona’ya tarifeli seferleri bulunmaktadır.