Türkiye - Fildişi Sahili İlişkileri

Türkiye ile Fildişi Sahili arasındaki diplomatik ilişkiler 1964 yılında tesis edilmiştir. 1964 yılından 2009 yılına kadar Fildişi Sahili’ne Dakar Büyükelçiliğimizce akredite olunmuş; Abidjan Büyükelçiliğimiz 15 Kasım 2009 tarihinde faaliyete geçmiştir. Fildişi Sahili’nin Cumhurbaşkanı Ouattara’nın göreve gelmesinden sonra yurtdışında açılan ilk Büyükelçiliği olan Ankara Büyükelçiliği ise Şubat 2013’te hizmete girmiştir.

Alassane Ouattara’nın Cumhurbaşkanı seçilmesi akabinde Fildişi Sahili’nin aşamalı olarak istikrara kavuşmasını müteakiben 15-16 Aralık 2014 tarihlerinde dönemin Dışişleri Bakanı Charles Koffi Diby’nin ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti ve ardından 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Ouattara’nın Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret ilişkilerimize önemli bir ivme kazandırmıştır. 28-29 Şubat 2016 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız, beraberinde Sayın Bakanımızın ve diğer Bakanların da bulunduğu geniş bir heyetle Fildişi Sahili’ne resmi bir ziyarette bulunmuşlardır. Ziyaret kapsamında ülkemiz ile Fildişi Sahili arasında eğitim, güvenlik, ekonomi, teknoloji ve kalkınma alanlarında dokuz belge imzalanmıştır.

Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Kandia Camara 14-15 Mart 2022 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Ülkemiz ile Fildişi Sahili arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ahdi temelini 2005 yılında imzalanan Ticaret Anlaşması ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması oluşturmaktadır.

Sahraaltı Afrika’daki en önemli ilk altı ticaret ortağımızdan biri olan Fildişi Sahili, Fransızca konuşulan Sahraaltı Afrika’daki en büyük ticaret ortağımızdır.

Ülkemizle Fildişi Sahili arasındaki ikili ticaret hacmi, 2021 yılı itibarıyla 826,8 milyon ABD Doları olup, ihracatımız 430,9 milyon ABD Doları, ithalatımız ise 395,9 milyon ABD Doları’dır.

Temmuz 2012’den bu yana, Türk Hava Yolları tarafından Abidjan’a haftada 7 kez doğrudan seferler gerçekleştirilmektedir. Kovid-19 salgını döneminde aksayan seferler Temmuz 2020’den itibaren yeniden aynı frekansla başlamıştır.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla sağlık, gıda, eğitim, bilim, ulaşım gibi çeşitli alanlarda Fildişi Sahili’ne kalkınma yardımlarında bulunmaktadır.

TMV’nin Fildişi Sahili’nde bir okulu bulunmaktadır.