Türkiye - Fildişi Sahili İlişkileri

Türkiye ile Fildişi Sahili (FS) arasındaki diplomatik ilişkiler 1964 yılında tesis edilmiştir. 1964 yılından 2009 yılına kadar Fildişi Sahili’ne Dakar Büyükelçiliğimizce akredite olunmuş; Abidjan Büyükelçiliğimiz 15 Kasım 2009 tarihinde faaliyete geçmiştir. Fildişi Sahili’nin Cumhurbaşkanı Ouattara’nın göreve gelmesinden sonra yurtdışında açılan ilk Büyükelçiliği olan Ankara Büyükelçiliği ise Şubat 2013’te hizmete girmiştir.

Alassane Ouattara’nın Cumhurbaşkanı seçilmesi akabinde FS’nin aşamalı olarak istikrara kavuşmasını müteakiben 15-16 Aralık 2014 tarihlerinde dönemin Dışişleri Bakanı Charles Koffi Diby’nin ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti ve ardından 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Ouattara’nın Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret ilişkilerimize önemli bir ivme kazandırmıştır. 28-29 Şubat 2016 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız, beraberinde Sayın Bakanımızın ve diğer bakanların da bulunduğu geniş bir heyetle FS’ye resmi bir ziyarette bulunmuşlardır. Ziyaret kapsamında ülkemiz ile FS arasında eğitim, güvenlik, ekonomi, teknoloji ve kalkınma alanlarında dokuz belge imzalanmıştır.

Ülkemiz ile Fildişi Sahili arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ahdi temelini 2005 yılında imzalanan Ticaret Anlaşması ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması oluşturmaktadır.

Sahraaltı Afrika’daki en önemli ilk altı ticaret ortağımızdan biri olan Fildişi Sahili, Fransızca konuşulan Sahraaltı Afrika’daki en büyük ticaret ortağımızdır. Fildişi Sahili, Ticaret Bakanlığımızca 2018-2019 dönemi için öncelikli ülkelerden biri olarak seçilmiştir.

Ülkemizle Fildişi Sahili arasındaki ikili ticaret hacmi, 2019 yılı itibarıyla 409,7 milyon ABD Doları olup, ihracatımız 220,9 milyon ABD Doları, ithalatımız ise 188,8 milyon ABD Doları’dır.

Temmuz 2012’den bu yana, Türk Hava Yolları Abidjan’a doğrudan seferler gerçekleştirmektedir. Kış döneminde haftalık dört frekans seviyesinde gerçekleşen seferler, yaz döneminde haftanın her günü icra edilmektedir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla sağlık, gıda, eğitim, bilim, ulaşım gibi çeşitli alanlarda FS’ye kalkınma yardımlarında bulunmaktadır.

TMV’nin Fildişi Sahili’nde bir okulu bulunmaktadır.

Türkiye Bursları kapsamında 1992 yılından bu yana ülkemizce Fildişili öğrencilere burs verilmektedir.