Türkiye - Arjantin Siyasi İlişkileri

Türkiye-Arjantin ilişkilerinin başlangıcı Osmanlı Devleti ile Arjantin arasında ilk konsolosluk protokolünün imzalandığı 1910 yılına uzanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından Arjantin’le 1926 yılında Roma’da imzalanan Dostluk Anlaşması ile ilişkilere resmiyet kazandırılmıştır.

1992 yılında Arjantin Cumhurbaşkanı Carlos Menem ülkemizi, 1995 yılında ise 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel Arjantin’i ziyaret etmiştir. 1998 yılında Sayın İsmail Cem Arjantin’i ziyaret eden ilk Dışişleri Bakanımız olmuştur. Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner 20-21 Ocak 2011 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapacak şehrin belirlendiği 125. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu toplantısı vesilesiyle 8 Eylül 2013 tarihinde Arjantin’i ziyaret etmiştir.

Dönemin Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, özel davetli olarak katıldığı VII. Büyükelçiler Konferansı kapsamında 6 Ocak 2015 tarihinde bir konuşma yapmış, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız 30 Ocak 2017 tarihinde Arjantin’i ziyaret ederek dönemin Dışişleri Bakanı Susana Malcorra ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Senato Başkanı Gabriela Michetti ile görüşmüştür. Ziyaret kapsamında ayrıca Gümrük İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması imzalanmıştır.

Arjantin’de G20 Dönem Başkanlığı dolayısıyla 2018 yılı boyunca düzenlenen toplantılara ülkemizden, Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanımız, Maliye Bakanımız, Tarım ve Orman Bakanımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız, Ticaret Bakanımız, Sağlık Bakanımız, Savunma Bakanımız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, TİKA Başkanımız, Anayasa Mahkemesi Başkanımız, Milletvekillerimiz ve üst düzey yetkililerimiz katılmışlardır. Sayın Yetkililerimiz, G20 toplantıları vesilesiyle bulundukları Arjantin’de, bu ülkeyle çeşitli alanlardaki ilişkilerimize dair ikili görüşmeler de gerçekleştirmişlerdir.

Ülkemiz, Arjantin’in de üyesi olduğu Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) ile STA imzalamak için girişimlerde bulunmaktadır. Ülkemizle MERCOSUR arasında STA müzakerelerinin çerçevesini belirlemek üzere 2008 yılında imzalanan STA Çerçeve Anlaşması 21 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.