Türkiye - Arjantin Siyasi İlişkileri

Türkiye-Arjantin ilişkilerinin başlangıcı Osmanlı Devleti ile Arjantin arasında ilk konsolosluk protokolünün imzalandığı 1910 yılına kadar uzanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından Arjantin’le 1926 yılında Roma’da imzalanan Dostluk Anlaşması ile ilişkilere resmiyet kazandırılmıştır.

1992 yılında dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Carlos Menem ülkemizi, 1995 yılında ise 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel Arjantin’i ziyaret etmiştir. 1998 yılında Sayın İsmail Cem Arjantin’i ziyaret eden ilk Dışişleri Bakanımız olmuştur. Dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner 20-21 Ocak 2011 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminde, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapacak şehrin belirlendiği 125. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu toplantısı vesilesiyle 8 Eylül 2013 tarihinde Arjantin’i ziyaret etmiştir.

Dönemin Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, özel davetli olarak katıldığı VII. Büyükelçiler Konferansı kapsamında 6 Ocak 2015 tarihinde bir konuşma yapmış, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız 30 Ocak 2017 tarihinde Arjantin’i ziyaret ederek dönemin Dışişleri Bakanı Susana Malcorra ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Senato Başkanı Gabriela Michetti ile görüşmüştür.

Arjantin’de G20 Dönem Başkanlığı dolayısıyla 2018 yılı boyunca düzenlenen toplantılara ülkemizden, Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanımız, Maliye Bakanımız, Tarım ve Orman Bakanımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız, Ticaret Bakanımız, Sağlık Bakanımız, Savunma Bakanımız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, TİKA Başkanımız, Anayasa Mahkemesi Başkanımız, Milletvekillerimiz ve diğer üst düzey yetkililerimiz katılmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız 2018 G20 Buenos Aires Liderler Zirvesi vesileyle dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri’yle biraraya gelmiştir.

G20 Zirvesi sırasında, 1 Aralık 2018 tarihinde dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak ile Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Faurie tarafından “Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması” imzalanmış olup, anlaşmanın Arjantin tarafındaki iç hukuk onay sürecinin tamamlanması beklenmektedir.

Sayın Bakanımız, 29 Haziran 2021 tarihinde Matera/İtalya’da düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında o tarihteki Arjantinli mevkidaşı Felipe Sola’yla biraraya gelmiştir.

Sayın Bakanımız, 7-8 Temmuz 2022 tarihlerinde G20 Dönem Başkanı Endonezya’nın evsahipliğinde Bali’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında, Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero ile 8 Temmuz’da ilk ikili görüşmesini gerçekleştirmiştir.

2-3 Şubat 2023 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştir; bu kapsamda iki Bakan tarafından "Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Alanlarında İşbirliği Protokolü" imzalanmıştır.

Karma Ekonomik Komisyon: Üçüncüsü 2009 yılında Buenos Aires’te yapılan KEK toplantısının dördüncüsü 13 yıl aradan sonra 31 Mayıs 2022 tarihinde Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Tuzcu ve Arjantin Uluslararası Ekonomik İlişkiler Sekreteri Cecilia Todesca'nın eşbaşkanlığında hibrit formatta (Sekreter Todesca video-konferansla katılmıştır) Ankara’da düzenlenmiştir.

Son Siyasi İstişareler: IX. Tur Siyasi İstişareler 4 Temmuz 2022 tarihinde Ankara'da düzenlenmiştir.

Kültür ve Eğitim Alanında İlişkiler:

Eğitim Faaliyetleri: Bugüne kadar, ülkemizde Türkiye Bursları’yla eğitim gören toplam Arjantinli öğrenci sayısı 3’tür.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi 2022 Mart ayı itibariyle faaliyete geçmiştir. Merkezin verdiği yüz yüze ve çevrimiçi Türkçe kurslarına bugüne kadar Arjantin’de yaklaşık 1000 öğrenci başvurmuştur.


Ülkemiz ile Arjantin Arasındaki İkili İlişkiler

Temel Göstergeler

Diplomatik İlişkilerin Tesisi: 1926

Büyükelçimiz: Ömür BUDAK (15 Şubat 2023)

Son Siyasi İstişareler: IX. Tur Siyasi İstişareler 4 Temmuz 2022 tarihinde Ankara'da düzenlenmiştir.

Son KEK Toplantısı: V. Dönem KEK toplantısı 31 Mayıs 2022'de Ankara'da düzenlenmiştir.

Parlamentolararası Dostluk Grubu:

TBMM: İstanbul Milletvekili Sayın Şirin Ünal

Arjantin tarafı: Arjantin Kongresi iki kamaralı olup, Arjantin Senatosu’ndaki Türkiye-Arjantin Parlamentolararası Dostluk Grubu 2022 Eylül ayı itibariyle kurulmuş ve Başkanlığına Senatör Daniel Ricardo Kroneberger getirilmiştir. Arjantin Temsilciler Meclisi kanadındaki Dostluk Grubu’nun üyeleri 2022 Ekim ayında belirlenmiş olmakla birlikte, grubun Parlamento Başkanı tarafından onaylanarak, resmiyet kazanması beklenmektedir.

Vize Rejimi: Tüm pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

THY Seferleri: THY'nin haftada dört seferi (Salı-Perşembe-Cuma-Pazar) bulunmaktadır.

Turist Sayısı: 41.708

İkili Ticaret Hacmimiz (2022): 1,18 milyar ABD Doları

İhracatımız: 469,6 milyon ABD Doları

İthalatımız: 711,1 milyon ABD Doları

İhraç Edilen Başlıca Ürünler: Arjantin’e ihracatımızın üçte ikisinden fazlasını otomotiv ana ve yan sanayi oluşturmakta, demir-çelik, tütün, çimento, elektrikli ev aletleri, makine ve cihazlar, tekstil ve plastik ürünleri, inşaat malzemeleri ilk sıralarda yer almaktadır.

İthal Edilen Başlıca Ürünler: Soya küspesi, mısır, soya yağı ve aksiyonları, soya fasulyesi, hububat, tohum ve yağlı meyveler, yer fıstığı.