Arjantin'e Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Arjantin ile 31 Ağustos 1992 yılında yürürlüğe giren vize muafiyet anlaşması çerçevesinde, geçerli tüm pasaport hamili Türk ve Arjantin vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli ve turistik amaçlı seyahatlerde karşılıklı olarak vizeden muaftırlar.

Arjantin Merkez Bankası tarafından belirlenen resmi döviz kurunun yanısıra, serbest piyasada farklı sektörlere yönelik çeşitli kur rejimleri mevcuttur. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle, yabancı bankalara ait kredi kartı veya bankamatik kartıyla yapılan harcamalarda mevcut kur rejimi farklılıklarının dikkate alınmasında kayda görülmektedir.

Arjantin’e seyahat eden yolcuların, üzerlerinde 10.000 (on bin) ABD Doları ve üstü nakit para taşımaları halinde, sözkonusu meblağ ile ülkeye giriş yapabilmeleri için bu durumu varışta Arjantin Gümrük Makamlarına deklare etmeleri gerekmektedir. Aynı durum ülkeden çıkış yaparken de geçerlidir. Ülkeye giriş ve çıkışta yolcunun üzerinde 10.000 (on bin) ABD Doları ve üzerinde nakit paranın deklare edilmemiş halde tespit edilmesi durumunda, bu meblağa Arjantin makamlarınca el konulmaktadır.