Türkiye - Namibya Siyasi ve Ekonomik İlişkileri

Namibya ile diplomatik ilişkilerimiz 12 Kasım 1997 tarihinde kurulmuştur. 4 Ocak 2012 tarihinde Büyükelçiliğimizin faaliyete geçmesiyle yeni bir döneme girilmiş, siyasi, ekonomik ve kalkınma işbirliği başta olmak üzere her alanda hızlı bir ivme kazanılmıştır. Namibya’nın henüz ülkemizde yerleşik Büyükelçiliği bulunmamaktadır. Namibya’nın Berlin Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

TİKA, Eylül 2014’te Güney Afrika bölgesine (Namibya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Angola, Botsvana, Lesotho ve Esvatini Krallığı) yönelik hizmet veren Bölgesel Koordinasyon Ofisini Windhoek’ta açmıştır.

2020 yılında ikili ticaret hacmimiz 4,368 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir (ithalat: 127 bin ABD Doları; ihracat: 4,241 milyon ABD Doları).

Türkiye, Namibya’ya, petrol yağları, çinko cevheri, karbonat, kablo, fiber optik kablo, taş, metal ayıklama, tasnif makinaları, halı, gıda, giyim, ilaç, sakatat, mobilya ve mobilya aksamı, lif levhalar, karayolu taşıtları aksamı ihraç etmektedir.

Türkiye, Namibya’dan, odun kömürü, florspat, elektronik entegre devreler, doğal grafit ithal etmektedir.

Namibya ile ülkemiz arasında henüz Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı seviyesinde üst düzey ikili ziyaret gerçekleştirilmemiştir.

Bununla birlikte, iki ülke Dışişleri Bakanları, 2016 yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi ve 2017 ve 2019 yıllarında New York’da BM Genel Kurulu toplantıları marjında görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Ülkemiz ile Namibya arasındaki ilk Karma Ticaret-Ekonomi Komisyonu (KTEK) Toplantısı, 22-23 Temmuz 2019 tarihlerinde Windhoek’ta düzenlenmiştir.

Dışişleri Bakanlıkları arasında ilk tur siyasi istişareler 29 Ağustos 2014 tarihinde Windhoek’ta Müsteşar Yardımcısı seviyesinde, ikinci tur siyasi istişareler ise 11 Eylül 2019 tarihinde, Ankara’da yapılmıştır.

Türkiye Bursları kapsamında, 1992 yılından bu yana 12 Namibyalı öğrenciye burs tahsis edilmiştir.