Sırbistan’ın Siyasi Görünümü

24 Nisan 2016 tarihinde erken genel seçime gidilmiştir.

Seçimleri dönemin Başbakanı Vuçiç liderliğindeki “Sırbistan İlerleme Partisi”nin (SNS) listesi % 48.25 oyla birinci sırada tamamlamış, bununla birlikte, 250 koltuklu mecliste bir önceki dönemde 158 olan sandalye sayısı 131’e düşmüştür. Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daciç liderliğindeki "Sırbistan Sosyalist Partisi"nin (SPS) listesi, % 10.95 oyla 29 milletvekilliği elde etmiş ve SNS’le tekrar koalisyon kurmuştur. Yeni Hükümet, 11 Ağustos 2016 tarihinde Ulusal Meclis’ten güvenoyu almıştır.

Sırbistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2 Nisan 2017’de düzenlenmiştir. İktidardaki SNS ve Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daçiç liderliğindeki ‘Sırbistan Sosyalist Partisi’ (SPS) ile Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajiç liderliğindeki ‘Sırbistan Sosyal Demokratik Partisi’nin (SDPS) de bulunduğu SNS’nin koalisyon hükümetindeki partilerin adayı olan dönemin Başbakanı Vuçiç, oyların yaklaşık %55’ini alarak seçimi ilk turda kazanmıştır.


Kosova’yla ilişkilerin normalleşmesi amacıyla Avrupa Birliği himayesinde başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında taraflar arasında görüşmeler zaman zaman kesintiye uğrasa da devam etmektedir.

Sırbistan, 14 Aralık 2015 tarihinde AB’yle tam üyelik müzakerelerine başlamıştır.