Polonya'nın Siyasi Görünümü

Polonya Parlamentosu alt kanat Sejm ve üst kanat Senato olmak üzere iki kamaradan oluşmaktadır. Parlamento’nun alt kanadı olan Sejm’de 460 milletvekili bulunmakta; üst kanat olan Senato’da ise 100 senatör görev almaktadır. Her iki kanattaki temsilcilerin görev süresi 4 yıldır.

Sejm’de temsil için siyasi partilerin yüzde 5’lik barajı, siyasi ittifakların ise yüzde 8’lik barajı aşmaları gerekmektedir. Ulusal azınlıklar baraj uygulamasından bağışıktır. 2 sandalye etnik azınlıklar için ayrılmıştır.

Ülkede son Parlamento (alt kanat Sejm ve üst kanat Senato) seçimleri 13 Ekim 2019 tarihinde düzenlenmiştir. Katılım oranının yüzde 61,74 olarak gerçekleştiği seçimlerde Jaroslaw Kaczynski liderliğindeki muhafazakâr-milliyetçi çizgideki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) yüzde 43,59 ile en çok oyu almış, PiS ile Dayanışma Polonya Partisi (Solidarna Polska) ve Anlaşma Partisinden (Porozumienie) oluşan Birleşik Sağ ittifakı, Sejm’de 235 sandalye kazanarak çoğunluğu sağlamıştır. Başbakan Morawiecki’nin başkanlığındaki kabine, 19 Kasım 2019 tarihinde güvenoyu alarak göreve başlamıştır. Anlaşma Partisi Ağustos 2021’de koalisyon hükümetinden ayrılmış, bu partiden kopanların kurduğu Cumhuriyetçi Parti ile OdNowa Partisi PiS ile koalisyon anlaşmaları imzalamışlar, iktidar böylelikle dörtlü bir koalisyona dönüşmüştür. İktidar koalisyonundaki son değişikliklerin ardından, yeni ortaklara yer verecek şekilde 26 Ekim 2021 tarihinde Kabinede ve bazı bakanlıkların yapısında değişikliklere gidilmiştir.

Bir sonraki genel seçimler 2023 sonbahar aylarında düzenlenmesi öngörülmektedir.

Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Mayıs 2015’te ilk kez seçildiği bu görevi, Temmuz 2020’de ikinci kez üstlenmiştir.