Polonya'nın Siyasi Görünümü

AB içinde ekonomik açıdan altıncı büyük ülke konumunda bulunan Polonya, parlamenter demokrasiyle yönetilmektedir.

Polonya Parlamentosu iki kanattan oluşmaktadır. Parlamento’nun alt kanadı olan Sejm’de 460 milletvekili bulunmakta; üst kanat olan Senato’da ise 100 senatör görev almaktadır. Her iki kanattaki temsilcilerin de (milletvekilleri ve senatörler) görev süresi 4 yıldır. Sejm ve Senato yasama yetkisini kullanan, bir başka deyişle yasa yapıcı organlardır; ancak, sadece Sejm’in yürütme organı olan Bakanlar Kurulu’nun faaliyetleri üzerinde kontrol yetkisi bulunmaktadır.

Son Cumhurbaşkanlığı seçimleri 24 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Seçimi Adalet ve Hukuk Partisi (PİS) adayı Andrzej Duda kazanmış; adıgeçen 6 Ağustos 2015 tarihinde yemin ederek görevine başlamıştır. Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 5 yıldır.

Ülkede 13 Ekim 2019 tarihinde Parlamento (alt kanat Sejm ve üst kanat Senato) seçimleri gerçekleştirilmiştir.

Seçimlerde Jaroslaw Kaczynski liderliğindeki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) aldığı yüzde 43 oyla (önceki seçimde oy oranı yüzde 37) 2015 yılı seçimlerinde olduğu gibi seçimlerden birinci parti olarak çıkmış ve 460 üyeli Sejm’de (Parlamento’nun alt kanadı) aldığı 235 sandalyeyle tek başına iktidar olmaya hak kazanmıştır.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda tarafından 14 Kasım 2019 tarihinde yeniden Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Morawiecki’nin yeni kabinesi 15 Kasım 2019 tarihinde onaylanmış, 19 Kasım 2019 tarihinde güvenoyu alarak göreve başlamıştır.