No:39 - 26 Mart 2002, Hebron'daki Uluslarası Geçici Mevcudiyet'e (TIPH) ait araca düzenlenen saldırı hk.

26 Mart 2002 tarihinde  saat 19.00 civarında  Hebron (El Halil)’deki Hal-Hul köprüsü üzerinde, Hebron’daki Uluslararası Geçici Mevcudiyet’e (TIPH) ait bir araç kimliği bilinmeyen kişilerin silahlı saldırısına uğramıştır. Saldırı sonucunda, araçta bulunan  TIPH’de görevli subaylarımızdan  Binbaşı  Cengiz Toytunç maalesef şehit olmuş, Yüzbaşı Hüseyin Özarslan  ise yaralanmıştır. Araçtaki TIPH mensubu bir İsviçreli de hayatını kaybetmiştir.

Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, şehidimize  Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı, yaralı Yüzbaşımıza da acil şifalar diliyoruz.

Saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği konusunda bu aşamada bilgimiz bulunmamaktadır.

Yaralı Yüzbaşımız Kudüs’teki bir hastaneye nakledilmiştir. Aldığımız bilgiler, Yüzbaşı  Özarslan’ın hayati tehlikesi bulunmadığı yolundadır.

Bakanlığımızca ve Tel-Aviv Büyükelçimiz ile Kudüs Başkonsolosumuzca ilgili İsrail ve Filistin makamları nezdinde derhal gerekli girişimler yapılarak, menfur saldırının faillerinin bir an önce bulunması  talep edilmiştir. TIPH’te koordinatör ülke rolünü üstlenmiş  bulunan  Norveçli yetkililerle de temas kurulmuştur.

Şehidimizin naaşının ve yaralı Yüzbaşımızın Türkiye’ye getirilmeleri için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.