Türkiye - Venezuela Siyasi İlişkileri

Venezuela, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ilk diplomatik ilişki kurduğumuz ülkeler arasında yer almaktadır. Diplomatik ilişkilerimiz 1950 yılında kurulmuştur. Coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin uzun yıllar daha çok kendi bölgeleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle uzun dönem sınırlı kalan ikili ilişkiler, son dönemdeki gelişmeler ve yüksek düzeyli karşılıklı ziyaretlerle yeni bir döneme girmiştir.

19 Ağustos 2016 tarihinde, Venezuela eski Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez, 17-18 Eylül 2016 tarihlerinde Venezuela’nın Margarita Adası’nda gerçekleştirilen 17. Bağlantısızlar Zirvesi’ne ilişkin olarak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza muhatap davet mektubunu bizzat teslim etmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu Zirveye Sayın Bakanımız katılmıştır.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, 9-13 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 10 Eylül 2017 tarihinde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yla Astana’daki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi marjında bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemize bu seviyedeki ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız, Cumhurbaşkanı Maduro ve beraberindeki heyeti Ankara’da kabul etmişlerdir. Ziyaret kapsamında ayrıca Dışişleri Bakanları eşbaşkanlığında Ortak İşbirliği Komisyonu II. Toplantısı da yapılmış, Venezuela ile Karma Ekonomik Komisyonun temelini oluşturacak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşması, Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Hava Ulaştırma Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Turizm İşbirliği Programı ile Sivil Havacılık Alanında Mutabakat Zaptı imzalanmış, DEİK’le eşgüdüm halinde Türkiye-Venezuela İş Forumu ve Venezuela İhraç Ürünleri Sergisi düzenlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Maduro, Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde 13 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen olağanüstü İİT Zirvesine İİT Gözlemci Üyesi ve Bağlantısızlar Hareketi (NAM) Dönem Başkanı olarak katılmıştır.

Ülkemizin Venezuela’da Karakas Büyükelçiliğine ek olarak, ülkenin en kalabalık eyaleti Zulia’nın merkezi ve Karakas’ın ardından ikinci büyük şehri olan Maracaibo’da Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Venezuela’nın da ülkemizde Ankara Büyükelçiliğinin yanısıra İstanbul’da bir Başkonsolosluğu vardır.