Türkiye - Nikaragua Siyasi İlişkileri

Nikaragua ile ülkemiz arasındaki ilişkiler, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin de ilgisinin uzun yıllar kendi bölgelerine yoğunlaşması nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır. Ancak, son yıllardaki Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikamız çerçevesinde bölgeye daha fazla ilgi gösterilmesi, yeni Büyükelçilikler açılması, TİKA kanalıyla teknik işbirliği projeleri yürütülmesi ve bölgesel örgütler ile ilişkiler kurulması Nikaragua’yı da içermektedir.

Nikaragua’nın eski Dışişleri Bakanı Samuel Santos Lopez’in 11-13 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret, Nikaragua’dan ülkemize Bakan düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştur. Bakan Santos, 28 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı devir-teslim törenine de katılmıştır.

Sayın Bakanımız ve Bakan Santos 69. BM Genel Kurulu marjında 29 Eylül 2014 tarihinde görüşmüşlerdir. Sayın Bakanımız ayrıca, Guatemala'da 13 Şubat 2015 tarihinde düzenlenen Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) Birinci Dışişleri Bakanları Forumuna katılmış; bu vesileyle Nikaragua’yla ülkemiz arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Sayın Bakanımız Forum marjında ayrıca Nikaragua Bayındırlık, Sanayi ve Ticaret Bakanı Orlando Solorzano Delgadillo ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

20 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da ülkemizin evsahipliğinde yapılan Türkiye-SICA İkinci Dışişleri Bakanları Forumuna Nikaragua Devlet Başkanının Uluslararası İlişkiler Danışmanı ve Devlet Bakanı Sidharta Marin katılmış, Sayın Bakanımız toplantı marjında adıgeçenle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Nikaragua’ya San Hose Büyükelçiliğimiz akreditedir. Ülkemizin Nikaragua’da Managua Fahri Başkonsolosluğu bulunmaktadır.