Nikarahua'nın Siyasi Görünümü

Nikaragua, Başkanlık sistemiyle yönetilen bir anayasal demokrasidir. Üniter bir devlet olmasına karşın Kuzey Atlantik Özerk Bölgesi (RAAN) ve Güney Atlantik Özerk Bölgesi (RAAS) olmak üzere 2 özerk bölgesi bulunmaktadır. Yürütme organının başı Devlet Başkanıdır. Başkan ve Başkan Yardımcısı beş yıllık süreyle halk tarafından seçilmektedir. Yasama organı beş yıllık süreyle seçilen 92 üyeli Ulusal Meclisten oluşmaktadır. Mecliste seçimle gelen 90 milletvekiline ek olarak, eski Devlet Başkanına ve Devlet Başkanlığı seçimlerinde ikinci olan adaya da birer sandalye verilmektedir.

Sandinista Ulusal Özgürlük Cephesi (FSLN) lideri Daniel Ortega, 1984 seçimlerini kazanarak 1985-1990 yılları arasında Devlet Başkanlığı yapmış, 2006 yılında düzenlenen seçimlerde ikinci kez Devlet Başkanlığını kazanmıştır. Daniel Ortega 6 Kasım 2011 tarihinde yapılan seçimlerde oyların %62,7’sini alarak üçüncü kez anılan göreve seçilmiştir.

Daniel Ortega, Nikaragua’da son olarak 6 Kasım 2016 tarihinde yapılan Devlet Başkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oyların %72’sini alarak tekrar Devlet Başkanlığına seçilmiştir. Bu seçimlerde Ortega’nın eşi Rosario Murillo da Devlet Başkanı Yardımcılığına seçilmiştir.

Sonraki seçimlerin Kasım 2021’de gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.