Türkiye - Malezya İlişkileri

Diplomatik ilişkilerimizin 1964 yılında tesis edildiği Malezya ile ülkemiz arasında geniş kapsamlı ve yakın ilişkiler mevcuttur.

Başbakanları dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız ile dönemin Malezya Başbakanı Najib Razak, 10 Ocak 2014 tarihinde iki ülke ilişkilerinin Stratejik Ortaklık düzeyine çıkarılmasına ilişkin Ortak Bildiriyi imzalamışlardır. Diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 50. yıldönümünde tesis edilen sözkonusu Stratejik Ortaklık, ikili ve çok taraflı platformlarda olumlu seyreden Türkiye-Malezya ilişkilerinin göstergesidir.

İki ülke başta BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 olmak üzere, çok taraflı platformlarda işbirliği içindedir.

16-17 Nisan 2014 tarihlerinde dönemin Malezya Başbakanı Najib Razak’ın ülkemizi ziyareti sırasında imzalanan Türkiye-Malezya Serbest Ticaret Anlaşması, 1 Ağustos 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu Anlaşma, ülkemiz ile ASEAN üyesi bir devlet arasında yürürlüğe giren ilk STA olma özelliğini taşımaktadır.

Malezya firmaları ülkemizde enerji, havalimanı, sigorta ve sağlık sektörlerinde önemli yatırımlara sahiptir. Malezya, savunma sanayii işbirliğimiz bakımından Güneydoğu Asya bölgesinde önemli bir ortağımızdır.

Malezya’da sürekli ikamet eden yaklaşık 600 vatandaşımız; ülkemizde 300 civarında Malezya vatandaşı bulunmaktadır. 1992 yılından bu yana 199 Malezyalı öğrenci Hükümetimiz burslarından faydalanmıştır. “Türkiye Bursları” kapsamında 2018-2019 öğretim yılı için Malezyalı öğrencilere 25 adet burs tahsis edilmiştir.