Türkiye - Malezya İlişkileri

Malezya ile diplomatik ilişkilerimiz 1964 yılında kurulmuştur. Türkiye ve Malezya arasında geniş kapsamlı ve yakın ilişkiler mevcuttur.

Dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Malezya Başbakanı Dato’ Sri Najib Razak 10 Ocak 2014 tarihinde iki ülke ilişkilerinin Stratejik Ortaklık düzeyine çıkarılmasına ilişkin ortak bildiri imzalamışlardır. Diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 50. yıldönümüne tekabül eden sözkonusu Stratejik Ortaklık, ikili ve çok taraflı platformlarda olumlu seyreden Türkiye-Malezya ilişkilerinin göstergesidir.

İki ülke başta BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 olmak üzere çok taraflı platformlarda işbirliği içindedir. Ülkemiz, 2015 yılı ASEAN Dönem Başkanı Malezya’nın özel davetlisi olarak 4-6 Ağustos 2015 tarihlerinde Kuala Lumpur’da düzenlenen 48. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısına Dışişleri Bakanı seviyesinde katılmıştır.

15-16 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen G20 Antalya Zirvesine ASEAN Dönem Başkanı sıfatıyla Malezya da davet edilmiştir. Zirve marjında Sayın Cumhurbaşkanımız Malezya Başbakanı Dato’ Sri Najib Razak ile ikili görüşme gerçekleştirmişlerdir.

16-17 Nisan 2014 tarihlerinde Malezya Başbakanı Dato’ Sri Najib Razak’ın ülkemizi ziyareti sırasında imzalanan Türkiye-Malezya Serbest Ticaret Anlaşması, 1 Ağustos 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu Anlaşma, ülkemiz ile ASEAN üyesi bir devlet arasında yürürlüğe giren ilk STA olma özelliğini taşımaktadır.

Malezya’da sürekli ikamet eden yaklaşık 600 vatandaşımız; ülkemizde 300 civarında Malezya vatandaşı bulunmaktadır. 1992 yılından bu yana 129 Malezyalı öğrenci Hükümetimiz burslarından faydalanmıştır. “Türkiye Bursları” kapsamında 2016-2017 öğretim yılı için Malezyalı öğrencilere 26 adet burs tahsis edilmiştir.