Malezya'nın Siyasi Görünümü

Malezya, bağımsızlığını 31 Ağustos 1957 tarihinde İngiltere’den kazanmıştır. Kuruluşunda Malaya Federasyonu olan ismi, 1963 yılında Sabah, Sarawak ve Singapur’un katılımıyla Malezya olarak değiştirilmiştir. Singapur, 1965 yılında federasyondan ayrılmıştır.

Malezya, federal anayasal monarşiye dayalı parlamenter demokrasi sistemiyle yönetilmektedir. Federal Anayasaya göre devletin başı, 9 eyalet sultanı tarafından rotasyon usulüyle beş yıllık bir dönem için seçilen ve törensel yetkilere sahip olan kraldır.

Son olarak, 24 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen Hükümdarlar Konferansı toplantısında, Pahang eyaleti Sultanı Al-Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah Malezya’nın 16. Kralı olarak seçilmiştir.

Hükümetin başı Başbakandır. Federal Meclis, Temsilciler Meclisi (Dewan Rakyat) ve Senato (Dewan Negara) olmak üzere iki kamaradan oluşmaktadır. 70 üyeli Senato üyelerinin 44’ü Kral tarafından atanmakta, 26’sı eyalet meclisleri tarafından seçilmektedir. Senatörler üç yıllık bir dönem için belirlenmektedir. Temsilciler Meclisi üyeleri ise seçimle belirlenmektedir.

Malezya, İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı 1957 yılından 2018 yılında düzenlenen seçimlere kadar iktidarı elinde bulunduran Ulusal Cephe (Barisan Nasional, BN) koalisyonu tarafından yönetilmiş; 9 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen 14. genel seçimlerden zaferle çıkan Halkın İttifakı (Pakatan Rakyat) koalisyonu iktidarı devralmıştır.

10 Mayıs 2018 günü yemin ederek Başbakanlık görevine başlayan Halkın İttifakı koalisyonunun lideri Mahathir Mohamad, 1981-2003 yıllarında da Ulusal Cephe koalisyonu lideri olarak da Başbakanlık görevinde bulunmuştu.

ASEAN’ın kurucu üyelerinden olan Malezya, 2015 yılında ASEAN dönem başkanlığını üstlenmiş, 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini yürütmüştür.