Türkiye - Katar Siyasi İlişkileri

Köklü dostluk ve kardeşlik bağlarımızın bulunduğu Katar’la ilişkilerimiz her alanda hızlı bir gelişme göstermekte ve mükemmel düzeyde seyretmektedir. Her seviyede ve her alanda gerçekleştirilen yoğun karşılıklı ziyaretler ilişkilerimize büyük bir ivme kazandırmaktadır. İki ülke arasında bölgesel konularda da yakın bir işbirliği ve eşgüdüm bulunmaktadır.

İki ülke arasında üst düzey diyalog ve işbirliği mekanizması olarak 2014 yılında tesis edilmesi kararlaştırılan Yüksek Stratejik Komite’nin (YSK) birinci toplantısı 2 Aralık 2015 tarihinde Doha’da, ikinci toplantısı ise 18 Aralık 2016 tarihinde Trabzon’da Sayın Cumhurbaşkanımız ile Katar Emiri Şeyh Tamim’in başkanlıklarında gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantılar vesilesiyle çeşitli alanlarda işbirliğimizi pekiştirecek çok sayıda anlaşma, protokol ve mutabakat zaptı imzalanmıştır.

Katar’la ilişkilerimizin bir boyutunu bu ülkenin de üyesi olduğu Körfez İşbirliği Konseyi’yle (KİK) işbirliğimiz oluşturmaktadır. Bu çerçevede, KİK’le ülkemiz arasında mevcut Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog mekanizması, Katar’la ikili ve bölgesel konulardaki işbirliğimizde yararlı bir platform oluşturmaktadır.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2016 yılında petrol ve türevleri hariç 710 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Müteahhitlik firmalarımızın bugüne kadar Katar’da üstlendikleri projelerin değeri 15 milyar doları aşmıştır. Ülkemizde önemli yatırımları olan Katar sermayesinin Türkiye’ye ilgisi günden güne artmaktadır.