Türkiye - Kanada Siyasi ve Ekonomik İlişkileri

NATO, AGİT, OECD ve BM’de Batı Grubu (WEOG) üyelikleri ve Kanada ile birlikte G-20 mensubu olmamız ilişkilerimizin önemli boyutlarını oluşturmaktadır.

İkili siyasi ilişkiler, 2002 yılında Senato, 2004 yılında Avam Kamarası’nda alınan Ermeni iddialarına destek veren kararlar ile 2006 yılından bu yana Hükümet düzeyinde verilen desteğin gölgesinde kalmıştır.

Kanada ile ikili siyasi ilişkilerimizin gündeminde 1915 Olayları, NATO çerçevesinde işbirliği, Suriye ve Irak, terörle mücadele, mülteciler ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ile mücadele bulunmaktadır. Türkiye ve Kanada Afganistan’da NATO’nun ISAF (International Security Assistance Force) operasyonu çerçevesinde yakın işbirliği yürütmüştür. DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu kapsamında da ortaklığımız devam etmektedir.

Üst düzey temaslar daha çok uluslararası toplantılar marjında sürmektedir. İkili bağlamda son dönemde gerçekleşen üst düzey ziyaretler aşağıda sıralanmıştır.

- Sayın Bakanımızın Kanada’yı ziyareti (19-20 Eylül 2012)

- Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun G-20 Antalya Zirvesi’ne katılmak üzere ülkemizi ziyareti (14-16 Kasım 2016)

- Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion’un Somali Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’na (HLPF) katılmak üzere ülkemizi ziyareti (22-24 Şubat 2016)

Parlamenter temaslar devam etmektedir. Kanada Senato Başkanı 2011, Avam Kamarası Başkanı 2014 yılında Türkiye’yi, Sayın TBMM Başkanımız ise 2015 yılında Kanada’yı ziyaret etmiştir.

Kanada ile ticaret hacmimiz artma eğilimindedir. 2017 yılının ilk 11 ayında Kanada’ya ihracatımız 801 milyon dolar (Bir önceki yıl 730 milyon dolar), Kanada’dan ithalatımız ise 1,7 milyar dolar (Bir önceki yıl 1,06 milyar dolar) olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin Kanada’ya ihracatının % 85’i sanayi, % 15’i tarım ürünlerinden oluşmaktadır. Tarım ve gıda sanayi ürünleri ihracatında fındık, kuru üzüm, kuru kayısı, zeytinyağı ve kuru incir, madencilik ve sanayi ürünleri ihracatında ise altın, oto ve oto yan sanayi, demir-çelik ürünleri, mermer, karolar, hazır giyim ve ev tekstili ürünleri ön plana çıkmaktadır.

Kanada’dan ithalatımıza bakıldığında ise, ülkemizin genel ithalat yapısıyla paralellik gözlenmekte olup, genellikle hammadde ve yarı mamul ürünler ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin Kanada’dan ithalatının %82’si sanayi, %18’i tarım ürünlerinden oluşmaktadır. Kanada’dan ithalatımızda taşkömürü, mercimek, gazete kâğıdı, demir-çelik hurda ve döküntüleri, buğday, hava taşıtı, su buharı kazanları, altın, ilaç, kuluçkalık hindi yumurtaları, soya fasulyesi, işlenmemiş nikel, demir cevheri, gibi genel itibariyle hammaddeler yer almaktadır.

Ülkemizde yatırımı bulunan Kanada sermayeli şirket sayısı ise hâlihazırda 262’dir. Yatırımlar çoğunlukla enerji, madencilik, bilişim teknolojisi ve altyapı alanlarını kapsamaktadır.

Ülkemiz ile Kanada arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerinin başlatılmasına yönelik istikşafi görüşmeler 2013’te tamamlanmış olup, resmi müzakerelere geçilmesi için Kanada’nın kararı beklenmektedir.

2016 yılında 106.285 Kanadalı turist ülkemizi ziyaret etmiştir.

THY halen Kanada’da Toronto ve Montreal’a seferler düzenlemektedir.