Türkiye - Kanada Siyasi ve Ekonomik İlişkileri

NATO, AGİT, OECD ve BM’de Batı Grubu (WEOG) üyelikleri ve Kanada ile birlikte G-20 mensubu olmamız ilişkilerimizin önemli boyutlarını oluşturmaktadır.

İkili siyasi ilişkiler, 2002 yılında Senato, 2004 yılında Avam Kamarası’nda alınan Ermeni iddialarına destek veren kararlar ile 2006 yılından bu yana Hükümet düzeyinde verilen desteğin gölgesinde kalmıştır.

Kanada ile ikili siyasi ilişkilerimizin gündeminde 1915 Olayları, NATO çerçevesinde işbirliği, Suriye ve Irak, terörle mücadele, mülteciler ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ile mücadele bulunmaktadır. Türkiye ve Kanada Afganistan’da NATO’nun ISAF (International Security Assistance Force) operasyonu çerçevesinde yakın işbirliği yürütmüştür. DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu kapsamında da ortaklığımız devam etmektedir.

Üst düzey temaslar daha çok uluslararası toplantılar marjında sürmektedir. İkili bağlamda son dönemde gerçekleşen üst düzey ziyaretler aşağıda sıralanmıştır.

- Sayın Bakanımızın 15-16 Ocak 2018 tarihinde Vancouver’de düzenlenen “Kore Yarımadasında Güvenlik ve İstikrar Konulu Dışişleri Bakanları Toplantısına katılımı vesilesiyle Kanada’yı ziyareti.

- Sayın Bakanımız G20 Zirvesi marjında Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ile görüşmesi (30 Kasım 2018, Arjantin)

Kanada ile ticaret hacmimiz artan bir seyir izlemektedir.2017 yılında Kanada’ya ihracatımız bir önceki yıla göre %37 oranında bir artış göstererek 1,04 milyar dolara (Bir önceki yıl 729 milyon dolar), Kanada’dan ithalatımız ise iki katı aşan bir artış göstererek 2,19 milyar dolara ulaşmıştır (Bir önceki yıl 1 milyar dolar).

Türkiye’nin Kanada’ya ihracatının % 85’i sanayi, % 15’i tarım ürünlerinden oluşmaktadır. Tarım ve gıda sanayi ürünleri ihracatında fındık, kuru üzüm, kuru kayısı, zeytinyağı ve kuru incir, madencilik ve sanayi ürünleri ihracatında ise altın, oto ve oto yan sanayi, demir-çelik ürünleri, mermer, karolar, hazır giyim ve ev tekstili ürünleri ön plana çıkmaktadır.

Kanada’dan ithalatımıza bakıldığında ise, ülkemizin genel ithalat yapısıyla paralellik gözlenmekte olup, genellikle hammadde ve yarı mamul ürünler ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin Kanada’dan ithalatının %82’si sanayi, %18’i tarım ürünlerinden oluşmaktadır. Kanada’dan ithalatımızda taşkömürü, mercimek, gazete kâğıdı, demir-çelik hurda ve döküntüleri, buğday, hava taşıtı, su buharı kazanları, altın, ilaç, kuluçkalık hindi yumurtaları, soya fasulyesi, işlenmemiş nikel, demir cevheri, gibi genel itibariyle hammaddeler yer almaktadır.

Ülkemizde yatırımı bulunan Kanada sermayeli şirket sayısı hâlihazırda 377’dir. Yatırımlar çoğunlukla enerji, madencilik, bilişim teknolojisi ve altyapı alanlarını kapsamaktadır.

Ülkemize gelen Kanadalı turist sayısı 2017 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 23,61 düşerek 81.196 olmuştur. THY halen Kanada’da Toronto ve Montreal’a seferler düzenlemektedir.