Türkiye - Guatemala Siyasi İlişkileri

Guatemala ile ilişkilerimiz, ülkemizin Orta Amerika Entegrasyon Sistemine (SICA) üye olmasından ve 31 Ağustos 2015 tarihinde Guatemala Büyükelçiliğimizin açılmasından bu yana hızla gelişmektedir.

Sayın Bakanımız, Türkiye-SICA Birinci Dışişleri Bakanları Forumuna katılmak üzere 13 Şubat 2015 tarihinde Guatemala’yı ziyaret etmiştir. Forumun ardından düzenlenen imza töreniyle ülkemizin SICA gözlemci üyeliğine ilişkin anlaşma imzalanmıştır. Sayın Bakanımız ziyaret sırasında dönemin Dışişleri Bakanı Raul Morales ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Bakan Raul Morales, 19 Nisan 2017 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret sırasında Sayın Bakanımızın da katıldığı bir törenle Ankara'daki Büyükelçiliklerinin açılışını yapmıştır. Morales ziyaret kapsamında ayrıca, 20 Nisan günü ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-SICA İkinci Dışişleri Forumu’na katılmıştır.

Ülkemiz Guatemala ile Belize arasındaki sınır sorunun çözümüne yönelik olarak Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) bünyesinde yürütülen projelere 2016 yılında 220 bin, 2017 yılında 100 bin dolar katkıda bulunmuştur. Ülkemizin bahsekonu Fona çeşitli vesilelerle yaptığı yardımlar 784 bin dolarına ulaşmıştır.

Guatemala’nın ayrıca İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.