Türkiye - Ekvator Cumhuriyeti Siyasi İlişkileri

Diplomatik ilişkilerimiz 1950 yılında kurulmuş olmasına karşın, Ekvator’la ilişkilerimiz özellikle son yıllarda ivme kazanmıştır. Bunda Cumhurbaşkanı düzeyindeki karşılıklı ziyaretlerin ve Büyükelçiliklerin açılması önemli rol oynamıştır.

Ekvator ülkemizde 2009 yılında Büyükelçilik açmıştır. Ülkemizin Kito’daki Büyükelçiliği de 2012 yılında açılmıştır. Ayrıca ülkemizin Guayaquil’de, Ekvator’un ise İstanbul’da Fahri Başkonsolosluğu bulunmaktadır.

Ekvator Devlet eski Başkanı Rafael Correa’nın 15-16 Mart 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyareti, iki ülke arasında Cumhurbaşkanı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız 3-4 Şubat 2016 tarihlerinde Türkiye’den Ekvator’a bu düzeydeki ilk ziyareti gerçekleştirmiştir.

Cumhurbaşkanı düzeyindeki bu ziyaretler, 16 Nisan 2016 tarihinde Ekvator’da meydana gelen deprem sonrasında ülkemizce insani yardımda bulunulması ve Türk şirketlerinin ülkede artan yatırımları Ekvator’la ilişkilerimize olumlu katkıda bulunmuştur.

Ekvator’la ülkemiz arasında serbest ticaret anlaşması ile benzer özellikleri taşıyan “Kalkınma için Ticaret Anlaşması” imzalanmasına yönelik müzakereler sürdürülmektedir. Ülkemiz Ekvator bakımından muz ihracatında dördüncü sırada gelmekte olup, 2016 yılında ithal ettiğimiz muzun %81’i Ekvator’dan alınmıştır.