#

Bakanlığı Takip Edin:

NO:90 - 26 Mayıs 2008, Türkiye-AB Ortaklık Konseyi 46ncı Oturumu hk.


Ülkemizle AB arasındaki en üst düzeyli karar organı olan Ortaklık Konseyi’nin 46ncı oturumu 27 Mayıs 2008 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilecektir.

Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan başkanlığında yapılacak toplantıda, ülkemizin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde son dönemde yaşanan gelişmeler ile reform sürecimiz ele alınacaktır.

Toplantıda ayrıca, Gümrük Birliği’nin işleyişine ilişkin çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunulacak, mali işbirliği ve müktesebat uyumu alanlarındaki çalışmalar da gözden geçirilecektir.

Sayın Bakanımız aldığı davetler üzerine, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nu da ziyaret edecektir. Bu çerçevede, Türkiye-AB 59. Karma Parlamento Komisyonuna katılıp bir konuşma yapacak, ayrıca Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nin olağan toplantısına katılarak, Komite üyelerine hitaben bir konuşma yapacaktır. Sayın Bakanımız Brüksel’de bazı AB yetkilileriyle de biraraya gelecektir.

Sayın Bakanımız bilahare Slovakya Dışişleri Bakanı Jan Kubis’in davetine icabetle 28 Mayıs 2008 tarihinde Slovakya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, ülkemizin AB üyelik müzakereleri ile bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır.

Sayın Bakanımız Slovakya’yı ziyaretinin ardından, 29 Mayıs 2008 tarihinde Stokholm’de düzenlenecek “International Compact with Iraq (ICI)” Yıllık Gözden Geçirme Toplantısı’na katılmak üzere İsveç’e gidecektir. Toplantıda, geçen yıl Şarm El Şeyh’te kurulan ve Irak’ın siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmesine katkıda bulunmak için kapsamlı bir yol haritası olarak nitelenebilecek ICI’ın (International Iraq Compact) hedeflerine ulaşmada kaydedilen gelişmeler ele alınacaktır. Toplantı, İsveç Hükümeti’nin yanı sıra, Irak Başbakanı Nuri Maliki ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un eş başkanlıklarında gerçekleştirilecektir.

Stokholm Konferansı’nın ardından Sayın Bakanımız, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in davetine icabetle 30 Mayıs 2008 tarihinde Almanya Federal Cumhuriyeti’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, ülkemizin AB üyelik müzakereleri ile bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır. Ziyaret sırasında Sayın Bakanımız, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Steinmeier ile Türkiye’de kurulması öngörülen Türk-Alman Üniversitesi kuruluş anlaşmasını da imzalayacaktır.