Hırvatistan'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Hırvatistan’da 200 civarında vatandaşımız bulunmaktadır.

Kış ayları hariç THY’nın haftanın her günü sabah ve akşam olmak üzere Zagreb-İstanbul tarifeli uçuşları mevcuttur. Kışın sefer sayısı haftada 10’a indirilmektedir. Ayrıca 10 Mayıs 2016 tarihi itibariyle İstanbul-Dubrovnik arasında günlük doğrudan uçuşlar başlamıştır. Bu uçuşlar da kışın haftada 4’e düşürülmektedir.

Umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları, 1 Nisan 2013 tarihi itibariyle turistik amaçlı seyahatlerinde vizeye tabidirler. Geçerli, çok girişli Schengen vizesi bulunan veya Schengen üyesi ülkelerde geçerli oturumu bulunan vatandaşlarımız ile resmi pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi değildir. Vize süresinin, sağlık, evlenme ve diğer haklı görülebilecek sebepler dışında uzatılması mümkün değildir. Çalışma ve öğrenim meşruhatlı vizeler ise Hırvatistan’ın Türkiye’deki Başkonsolosluğu veya Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi'nden istizana tabi olarak verilmektedir.

Geçerli, çok girişli Schengen vizesi veya Schengen üyesi ülkelerde geçerli oturumu bulunmayan vatandaşlarımızın seyahatleri öncesinde bulundukları ülkedeki Hırvatistan Başkonsolosluğu veya Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi'nden vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Hırvatistan’a geliş tarihinde pasaport geçerlilik sürelerinin 90 günden fazla olması gerekmekte, Hırvatistan sınır polisi, ülkeye giriş yapmak üzere gelen kişilerden geliş amacına göre davetiye, geliş-dönüş uçak bileti, ücreti ödenmiş otel rezervasyonu ve kalınacak her gün için 60 Euro’nun ibraz edilmesini talep edebilmekte, ülkeye geliş amaçlarını sorgulayabilmekte ve kendilerinden tatmin edici bilgi ve belge alamadığı kişilerin Hırvatistan’a girişlerine izin vermeyebilmektedir. Hırvatistan’a uçakla gelen vatandaşlarımız, bu durumda geldikleri uçakla geri gönderilebilmektedirler.

Hırvatistan’a gelen ve otel, motel, pansiyon vs. haricinde konaklayan her yabancı, kalacağı adresi Hırvatistan’a gelişinden itibaren 24 saat içinde en yakın polis merkezine bildirmekle yükümlüdür. Aynı şekilde, adres değişiklikleri de 24 saat içinde en yakın polis merkezine bildirilmelidir.

Yabancılar, Hırvatistan’da bulundukları süre içerisinde pasaportlarını, talep eden polis görevlilerine ibraz etmekle yükümlüdürler.