#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Filistin Büyükelçisi Nebil Maruf’a Üstün Hizmet Ödülü ve Nişan Verilmesi Töreninde Yaptığı Konuşma, 18 Aralık 2014, Ankara

Sayın Bakan Yardımcımız, Saygıdeğer Büyükelçiler, çok değerli kardeşimiz Büyükelçi Maruf, sevgili çalışma arkadaşlarım,

Filistin’in ve Filistinli kardeşlerimizin Türk halkının gönlünde müstesna bir yeri olduğu dünyaca bilinmektedir. Bugün bu anlamlı törene katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Özellikle son dakikada haber vermemize rağmen katılan Büyükelçi dostlarımıza da çok teşekkür ediyorum.

Ülkemizin Filistin davasına verdiği güçlü destek herkesin malumudur. Türk ve Filistin halkları arasındaki sarsılmaz bağların ve dostluğun daim olacağından kimsenin şüphe duymaması gerekir. Zulüm, işgal ve yıkıma karşı onurlu mücadelesinde Filistinli kardeşlerimize verdiğimiz desteği sürdüreceğiz. Filistin halkının hep yanındaydık, yanında olmaya da devam edeceğiz.

İsrail’in başta Kudüs olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarındaki çirkin eylemlerini yoğunlaştırdığı zor bir dönemden geçmekteyiz. İsrail’in bu yıl Temmuz-Ağustos döneminde Gazze’ye yönelik saldırısının yol açtığı yıkımın ve insanlık dramının izleri henüz silinmemişken, bu ülkenin Kudüs ve İslam dünyasının en kutsal mekânlarından Harem-i Şerif’e yönelik yürüttüğü saldırgan ve çirkin eylemleri bölgeyi yeni bir kaosun eşiğine getirmiştir. İsrail bu sorumsuz tutumuyla barışa hizmet etmemektedir. İsrailliler 1948 yılında devletlerine kavuşmuşken, Filistinlilerin yıllardır bu temel haktan mahrum kalmasının da izahı yoktur. Bu tarihi adaletsizliğin giderilmesi doğrultusunda Filistin Hükümeti ve halkına verdiğimiz desteği hep birlikte sürdüreceğiz. Başkenti Doğu Kudüs olan 1967 öncesi sınırları içerisinde egemen ve bağımsız bir Filistin devleti en kısa zamanda kurulmalıdır.

Değerli konuklar, değerli çalışma arkadaşlarım;

Kalbi hislerle bağlı olduğumuz Filistin’in Ankara Büyükelçisi çok değerli kardeşim Nebil Maruf’u bu ayın sonunda üzülerek ülkemizden uğurluyoruz. Büyükelçi Maruf, 8 yılı aşkın bir süreyle ülkemizde görev yapmış ve çok başarılı bir şekilde görevini yürütmüştür. Filistin Devletiyle ikili ilişkilerimizin gelişmesinde mükemmel liderlik yapmıştır. Sayın Maruf, profesyonelliği, azimli ve özverili çalışmasıyla ve aynı şekilde dostane yaklaşımıyla sadece Ankara’da bizim nezdimizde değil, tüm Büyükelçilikler nezdinde de örnek bir Büyükelçi olmuş, herkesin gönlünü fetih etmiştir. Sayın Maruf, Filistin Devletiyle ilişkilerimizde yapmış olduğunuz değerli katkılar için Zat-ı Alinize içtenlikle teşekkür ediyorum. Arkanızda çok iyi bir miras bırakıyorsunuz. Halefinizin de bu sağlam temel üzerinde çalışarak ilişkilerimize layıkıyla hizmet edeceğinden şüphem yok. Türkiye sizin ikinci vatanınızdır, size kapımız her zaman açıktır ve sizi göreviniz bittikten sonra en kısa zamanda yine ülkemize bekliyoruz.

Bundan sonraki yaşamınızda size ve ailenize mutluluklar diliyoruz, başarılar diliyoruz, sağlık diliyoruz. Çok değerli hizmetlerinizin bir anısı olarak Zat-ı Alinize üstün hizmet ödülünü takdim etmek istiyorum.

Teşekkür ediyorum, saygılar sunarım.