Ürdün'e Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Ürdün ve Türkiye arasında 1 Aralık 2009 tarihinde imzalanan Anlaşma uyarınca, diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, karşılıklı olarak yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Ürdün’ün ülkemize yakınlığı nedeniyle karayoluyla seyahat de tercih edilmektedir. Karayolu ile yapılacak seyahatlerde seyahat edilen aracın trafik sigortası yapılması mecburiyeti vardır. Sözkonusu sigorta sınır kapılarında düzenlenebilmektedir. Halihazırda devam etmekte olan Suriye krizi nedeniyle Suriye güzergahı kullanılmamaktadır.

Ürdün, ülkeyi ziyaret eden kişilerden ülkeden karayoluyla çıkışlarında (Ürdün uyruklular dahil) 8 Ürdün Dinarı (11 ABD Doları); hava yoluyla çıkışlarında 20 Ürdün Dinarı (28 ABD Doları) yurtdışı çıkış harcı almaktadır. Havayolu seyahatlerindeki bedel doğrudan uçuk biletine yansıtılmakta, “charter” uçuşlarında ise ayrı şekilde tahsil edilmektedir.