Türkiye - Venezuela Siyasi İlişkileri

Venezuela, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ilk diplomatik ilişki kurduğumuz ülkeler arasında yer almaktadır. Diplomatik ilişkilerimiz 1950 yılında kurulmuştur. Özellikle coğrafi uzaklık ve ulaşım zorlukları nedeniyle uzun yıllar sınırlı kalan ikili ilişkiler, son dönemde yüksek düzeyli karşılıklı ziyaretlerle yeni bir ivme kazanmıştır.

Sayın Bakanımız, 17-18 Eylül 2016 tarihlerinde Venezuela’nın Margarita Adasında gerçekleştirilen 17. Bağlantısızlar Hareketi (NAM) Zirvesine Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen katılmıştır.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, 9-13 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro, 6 Ekim 2017 tarihinde ülkemize bu seviyedeki ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında ayrıca Dışişleri Bakanları eşbaşkanlıklarında Ortak İşbirliği Komisyonu II. Toplantısı ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile eşgüdüm halinde Türkiye-Venezuela İş Forumu ve Venezuela İhraç Ürünleri Sergisi düzenlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Maduro, Bağlantısızlar Hareketi (NAM) Dönem Başkanı olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde 13 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen olağanüstü İİT Zirvesine katılmıştır.

Cumhurbaşkanı Maduro, Sayın Cumhurbaşkanımızın 9 Temmuz 2018 tarihinde düzenlenen göreve başlama törenine geniş bir heyetle beraber katılmıştır. Bu törenin ardından, 10 Temmuz’da DEİK tarafından İstanbul’da düzenlenen İş Forumuna iştirak etmiştir.

Sayın Bakanımız, 21-22 Eylül 2018 tarihlerinde Venezuela’ya resmi ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle Cumhurbaşkanı Maduro, Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez ve Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ile ikili temaslarda bulunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 3 Aralık 2018 tarihinde Karakas’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu ziyaret ülkemizden Venezuela’ya Devlet Başkanı düzeyindeki ilk ziyaret olmuştur. Bu vesileyle Türkiye-Venezuela İş Forumu da düzenlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Cumhurbaşkanı Maduro’nun 10 Ocak 2019 tarihinde düzenlenen yemin törenine iştirak etmek üzere Venezuela’yı ziyaret etmiştir.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza 1 Nisan 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Bakanımız da Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi nedeniyle Bakü’ye yaptığı ziyaret sırasında 24 Ekim 2019’da Bakan Arreaza’yla görüşmüştür. Son olarak, Venezuela Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez 22-23 Ocak 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Ülkemizin Venezuela’da Karakas Büyükelçiliğine ek olarak, ülkenin en kalabalık eyaleti Zulia’nın başkenti ve Karakas’ın ardından ikinci büyük şehri olan Maracaibo’da Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Venezuela’nın ise ülkemizde Ankara Büyükelçiliğinin yanısıra İstanbul’da Başkonsolosluğu vardır.