Türkiye-Slovakya Siyasi İlişkileri

Türkiye, Çekoslovakya’nın 1993 yılında bölünmesiyle kurulan Slovakya’yı ilk tanıyan ülkelerden biridir. Türkiye ile Slovakya arasında ikili siyasi ilişkiler ileri düzeyde, sorunsuz seyretmektedir.

Slovakya’nın 2004 yılından bu yana üyesi olduğu NATO ve AB, iki ülkenin yakın etkileşim içinde olduğu başlıca örgütleri oluşturmaktadır.

Karşılıklı olarak gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler de iki ülke ilişkilerine ivme kazandırmaktadır.

Dönemin Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak Ağustos ve Kasım 2018 ile Şubat 2020’de ülkemize ziyaretler gerçekleştirmiş, Sayın Bakanımız ise 30 Nisan 2019 tarihinde V4+Türkiye Dışişleri Bakanları IV. Toplantısı’na katılmak üzere Slovakya’yı ziyaret etmiştir.

2019 yılında Slovakya’ya ihracatımız 599 milyon Dolar, Slovakya’dan ithalatımız 772 milyon Dolar olmak üzere, toplam ikili ticaret hacmimiz 1,37 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir.

Slovakya’ya başlıca ihraç kalemlerimizi binek otomobilleri, tekstil ürünleri, bakırdan demetlenmiş teller, kablolar, örme halatlar ve benzerleri, alüminyum saclar oluşturmaktadır. Bu ülkeden ithalatımızın ana kalemleri ise binek otomobilleri, kauçuktan yeni dış lastikler, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, hava veya vakum pompalarıdır.

Ülkemiz ile Slovakya arasında son (ikinci dönem) Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı 6-7 Kasım 2012 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır.

Slovakya’da yaklaşık 650 vatandaşımız yaşamaktadır.

2019 yılında ülkemizi 207.108 Slovak turist ziyaret etmiştir.