Türkiye-Pakistan Siyasi İlişkileri

Türkiye'nin Pakistan'la ilişkileri, Pakistan'ın bağımsız bir devlet olarak kurulduğu 14 Ağustos 1947 tarihinden itibaren yakın dostluk ve kardeşlik anlayışı temelinde şekillenmiştir. 2022 yılında Türkiye ile Pakistan arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 75. yıldönümü kutlanmaktadır.

Alt kıta Müslümanlarının Kurtuluş Savaşımıza verdiği destek zihinlerde ayrı bir yer tutmaktadır. Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi ve modern bir devlet kurma başarısı da, Pakistan halkı için esin kaynağı olmuştur.

Pakistan’ın kuruluşunun ardından, yüksek düzeyli ziyaretlerle dostluk ilişkileri geliştirilirken, iki ülkenin doğal afetler gibi en zor zamanlarında birbirlerine destek olmaları, bu yakın ilişkilerin halklar seviyesinde de tesis edilmesini sağlamıştır. İki ülke arasındaki ilişkiler 2009 yılında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi olarak ihdas edilen, daha sonra Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) seviyesine yükseltilen mekanizmayla, kurumsal bir işleyişe kavuşturulmuştur.

Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde Pakistan’a ziyaretleri vesilesiyle YDSK’nın altıncı toplantısı İslamabad’da gerçekleşmiştir. Ziyaret vesilesiyle, YDSK ortak bildirisi ve ikili ekonomik ilişkilerin çerçevesi niteliğindeki “Stratejik Ekonomik Çerçeve” (SEÇ) de dahil olmak üzere 13 belge imzalanmıştır. YDSK’nın müteakip toplantısının önümüzdeki dönemde ülkemizde düzenlenmesi öngörülmektedir.

Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi ise son olarak Pakistan donaması için ülkemiz tarafından inşa edilen MİLGEM sınıfı dört korvet gemisinden ilkinin denize indirilmesi törenine katılmak üzere 15-16 Ağustos 2021 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Pakistan Dışişleri eski Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de, son olarak Sayın Bakanımızın daveti üzerine, 18-20 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

Sayın Bakanımız da son olarak 22-23 Mart 2022’de düzenlenen İİT Dışişleri Bakanları Konseyi toplantılarına katılmak üzere İslamabad’a ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 11 Nisan 2022 tarihinde Başbakanlık görevine seçilen Şahbaz Şerif’i aynı gün telefonla arayarak tebrik etmiştir.