Türkiye-Malta İlişkileri

Malta ile diplomatik ilişkilerimiz 1967 yılında tesis edilmiştir. Malta’nın İstanbul Başkonsolosluğu 14 Nisan 2009 tarihinde; Ankara Büyükelçiliği 14 Aralık 2017’de; Valetta Büyükelçiliğimiz ise 8 Ekim 2009 tarihinde faaliyete geçmiştir

Malta’yla ikili ilişkilerimizde başta ekonomik ve ticari konular olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği potansiyelini değerlendirme yönünde karşılıklı ilgi giderek artmaktadır. Bu çerçevede, ikili siyasi ve ekonomik temaslar son yıllarda yoğunlaşmaktadır.

Ülkemizin AB üyeliğini desteklemekte olan Malta, üyeliğimizin Akdeniz ve Orta Doğu'nun istikrarına, Avrupa ile İslam Dünyası arasındaki diyaloğun geliştirilmesine önemli katkıda bulunacağını savunmaktadır. AB'yle ilişkilerimizin yeniden canlandırılması sürecine destek vermekte olan Malta, ülkemizin Suriyelilere yönelik politikasını takdir etmekte; Türkiye-AB Göç Eylem Planında yer alan unsurların her iki tarafça ivedilikle uygulanması gerektiğini savunmaktadır.

Malta ile muhtelif düzeydeki temaslar 2015 yılına kadar daha ziyade uluslararası forumlar marjında gerçekleşmiş olup, sınırlı sayıda ikili düzeyde Bakan ziyareti yapılmıştır. Sayın Bakanımızın 9-10 Mart 2015 tarihlerinde Malta’ya yaptığı ziyaret, iki ülke arasında Dışişleri Bakanı seviyesindeki ilk resmî ziyaret olmuştur. Dönemin Malta Dışişleri Bakanı George Vella da, Malta’dan ülkemize bu düzeyde ilk ziyareti 22-23 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız 28 Nisan 2017 tarihinde Gymnich toplantısı vesilesiyle mevkidaşı Vella’nın davetlisi olarak Malta’yı ziyaret etmiştir. Buna karşılık, Dışişleri ve Ticaretin Geliştirilmesi Bakanı Carmelo Abela, Malta’nın Ankara Büyükelçiliği’nin açılış törenine katılmak üzere 14 Aralık 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir

Dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım, Malta Başbakanı Joseph Muscat’ın davetine icabetle, 17 Şubat 2017 tarihinde, beraberinde 6 Bakanla birlikte Malta’yı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımızın Malta ziyareti, bu ülkeye bir Türk Başbakanı tarafından gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur. Ziyaret, Türkiye ile Malta arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 50. yıldönümüne ve Malta’nın AB Dönem Başkanlığına denk gelmesi açısından son derece uygun bir zamanda yapılmıştır.

Sayın Bakanımız, son olarak, 20-22 Aralık 2018 tarihlerinde Malta’ya çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Dönemin Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca, 23-24 Ocak 2019 tarihlerinde ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirmiş; bu çerçevede, İstanbul’da Türkiye-Malta İş Konseyi toplantısına katılmıştır. Sözkonusu ziyaret, iki ülke arasında gerçekleştirilen ilk devlet ziyareti olma özelliği taşımaktadır.