Türkiye - Kuzey Makedonya İlişkileri

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında, gücünü ortak tarih ve kültürden alan yakın ilişkiler ve işbirliği mevcuttur. Düzenli ve sık aralıklarla karşılıklı üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Türkiye, Kuzey Makedonya'yı anayasal adıyla ve "ulus" olarak tanıyan ilk devlettir. Ülkemiz, keza Üsküp’te Büyükelçi görevlendiren ilk devlettir.

Türkiye, bağımsızlığını kazandığı tarihten bu yana, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin ülke bütünlüğünü, egemenliğini ve sınırlarının değişmezliğini kararlılıkla savunmuştur. Kuzey Makedonya'nın üniter devlet yapısının yanı sıra çok etnili ve çok kültürlü dokusunun da korunmasını desteklemektedir.

2017 yılında Kuzey Makedonya’daki siyasi krizin aşılmasının ardından, iki ülke arasındaki üst düzey ziyaret trafiği hız kazanmıştır. Dönemin Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, 20-21 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemize resmi ziyarette bulunmuş, Sayın Cumhurbaşkanımızın 9 Temmuz 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen yemin törenine iştirak etmiş, son olarak da Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından 25-28 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen 9. Boğaziçi Zirvesi’ne katılmıştır. Ayrıca 2018 yılı içerisinde, Ekonomi Bakanı Kreshnik Bekteshi 29-31 Ocak 2018 tarihlerinde, Başbakan Zoran Zaev 11-12 Şubat 2018 tarihlerinde, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Radmila Sekerinska 21-22 Mart 2018 tarihlerinde, Meclis Başkanı Talat Xhaferi 18-21 Nisan 2018 tarihlerinde, Kültür Bakanı Asaf Ademi 3-5 Aralık 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, 17 Ocak 2019 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Son olarak Devlet Bakanı Zoran Shapuric, 20 Şubat 2019’da İstanbul'da düzenlenen "Dünya Melek Yatırımcılar Forumu"na katılmış, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Oliver Spasovski ise İstanbul'da gerçekleştirilen Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı vesilesiyle Sayın İçişleri Bakanımızla bir görüşme yapmış, ayrıca Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mila Carovska İstanbul'da düzenlenen I. Yaşlılık Şurası'na iştirak etmiştir.

Sayın Bakanımız NATO Dışişleri Bakanları İlkbahar dönemi toplantısı marjında 3 Nisan 2019 tarihinde Vaşington’da Dışişleri Bakanı Dimitrov’la sabah kahvaltısında bir araya gelmiştir.

Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, 3 Nisan 2019’da Kuzey Makedonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Kuzey Makedonya Dış Yatırımlardan sorumlu Devlet Bakanı ve aynı zamanda soydaşımız olan Dr. Elvin Hasan 8-11 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, Sayın Bakanımız, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Kuzey Makedonya’yla siyasi istişareler 13 Mayıs 2019 tarihinde Üsküp’te yapılmış, istişare heyetinin başkanı Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı seçilmiş Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin 12 Mayıs’taki yemin törenine de iştirak etmiştir.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop 25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde Kuzey Makedonya’daki iftar ve sahur programlarına katılarak soydaşlarımızla bir araya gelmiştir.

Sayın Bakanımız 15-16 Temmuz 2019 tarihlerinde Kuzey Makedonya’yı ziyaret etmiştir.